Putin, 2036'ya değin görevde kalmasını sağlayacak tüzük değişikliği referandumunda oy kullandı

Putin, başkent Moskova'da Rusya Bilimler Akademisi binasında açılan "2151" numaralı sandıkta, Başbakan Mihail Mişustin de "1241" numaralı okulda 90 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Mişustin, burada yaptığı açıklamada, "Bugün burada Rusya'nın geleceğini belirliyoruz.

Putin, 2036'ya değin görevde kalmasını sağlayacak tüzük değişikliği referandumunda oy kullandı

Putin, başkent Moskova'da Rusya Bilimler Akademisi binasında açılan "2151" numaralı sandıkta, Başbakan Mihail Mişustin de "1241" numaralı okulda 90 numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Mişustin, burada yaptığı açıklamada, "Bugün burada Rusya'nın geleceğini belirliyoruz. Ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınması, tarihinin, geleneklerinin ve değerlerinin korunması için oy verdim." ifadesini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 25 Haziran'da başlayan tüzük değişikliği ahali oylamasında bugün, sandıkların kapanmasından sonra oylama süreci sona erecek.

BUGÜNE DEĞIN YÜZDE 57 KATILIM

Rusya Merkez Tercih Komisyonu, 25 Haziran'dan bugün saat 12.00'ye dek ülkede açıklanmış seçmenin yüzde 57,43'ünün oy kullandığını bildirdi.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, oylama sisteminin seçmen için epeyce konforlu hale getirildiğini belirterek "Oylama sürecinde önemli bir ihlal yaşanmadı." dedi.

SALGIN GÖLGESİNDE OYLAMA

Günlük Kovid-19 yeni olgu sayısının hala 6 binin üzerinde olduğu Rusya'da, salgının gölgesinde oylama yapılıyor. Merkez Seçim Komisyonundan açıklanan verilere kadar, yaklaşık 110 milyon 500 bin belirtilen seçmen bulunuyor.

Sadece Moskova ve Nijgorod bölgelerinde evvelden başvuran 1 milyon 200 bin civarında seçmene elektronik oylama izni verildi.

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin sandık çıkış anketine göre, halkın yüzde 76'sı tüzük değişikliklerini onaylarken, yüzde 24'ü düzenlemeye karşısında çıkıyor.

OYLAMA, MUHALİFLERCE ELEŞTİRİLİYOR

Tüzük düzenlemesini kapsayan referandum, Rus muhaliflerce eleştiriliyor. Oylamadaki bir takım ihlalleri ortaya çıkaran ve referandumun "numaradan" olduğunu öne süren karşı taraf kesimler, oyların sokaklara, parklardaki banklara ve arabaların bagajlarına kurulan sandıklarda kullanıldığına ilişkin görseller paylaşıyor.

Seçmenlerin, "referandumda bambaşka yollarla birkaç kez oy kullanabildikleri" yönündeki iddialar da sık sık gündeme getiriliyor.

Putin, 2036'ya kadar görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği referandumunda oy kullandı

PUTİN'E YENİDEN BAŞKANLIK KARŞILAYAN DÜZENLEMEYE TEPKİ

Putin'in ilki 2012'de başlayan ve 2024'te sona erecek iki dönemlik görev süresini sıfırlayan maddenin, anayasa değişikliği tasarısına dahil edilmesine yönelik de tepkiler devam ediyor.

Bu maddeye göre, 20 yıldır iktidarda bulunan Putin, geçen iki dönem devir süresini sıfırlayan tasarıyla tüzük gereği, üçüncü dönem yasağına karşın, her tarafta devlet başkanı adayı olabilecek. Bu değişiklikle Putin'in 2036'ya dek devlet başkanı olarak kalabilmesinin yolu açılacak.

Muhalefet, oylamanın yasal dayanağının bulunmadığını belirterek söz konusu değişikliklerin 67 yaşındaki Putin'e ömür boyu başkanlık yolunun açılması için yapıldığını savunuyor.

RUSYA'DAKİ FARKLI MİLLETLERE YÖNELİK DEĞİŞİKLİKLER, TARTIŞMAYA NIÇIN OLDU

Tüzük değişikliği kapsamında bulunan "Devletin devlete ait dili, Rusya'nın kurucu unsuru Rus halkının dili olan Rusçadır" ifadesi de ülkedeki Türk ve öteki milletler arasında tartışmalara yol açtı.

"Ülkenin kuruluşunda sadece Rus milletinin yer aldığı" şeklindeki düzenlemeyle, öteki milletlere mensup halkların ülkenin kuruluşunda "yok hükmünde" sayıldığı belirtildi.

Putin'in, 3 Ağustos 2018'de imzaladığı, Rusya Federasyonu'ndaki öteki milletlerin eğitim dilini Rusça olarak belirleyen yasanın, bu referandumla yapılacak değişikliklerle daha da sağlamlaştırılacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

DÜZENLEMEDE KIRIM'IN İLHAKI "SAĞLAMLAŞTIRILIYOR"

Anayasa değişiklikleri arasında Kırım'ın ilhakını sağlamlaştıran madde de bulunuyor.

Düzenlemede yer alan "Rusya Federasyonu'nun topraklarının yabancılaştırılmasını amaçlayan eylemlere ve bu cins eylemlere çağrı yapılmasına müsade verilemez." maddesiyle, Kırım'ın yasa dışı ilhakı yönündeki eleştirilerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Düzenlemeyle Rusya'nın federal bölgelerinin konumunda, bakanlar kurulu üyelerinin ve öbür seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkilerinde bir takım değişiklikler öngörülüyor.

Putin, 2036'ya kadar görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği referandumunda oy kullandı

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER