Reuters'a Konuşan Yetkili: 'Kafe ve Restoranların Açılması Planlanıyor, Açık Alanda Maskesiz Hayat Yakın'

Bugünkü kabine toplantısı öncesi Reuters ajansına bilgi veren üst düzey bir yetkili, kafe ve restoranların açılmasının planlandığını, hafta sonu kısıtlamasının ise bir güne düşürülebileceğini söyledi.

Reuters'a Konuşan Yetkili: 'Kafe ve Restoranların Açılması Planlanıyor, Açık Alanda Maskesiz Hayat Yakın'

Bugünkü kabine toplantısı öncesi Reuters ajansına bilgi veren üst düzey bir yetkili, kafe ve restoranların açılmasının planlandığını, hafta sonu kısıtlamasının ise bir güne düşürülebileceğini söyledi. Yetkili, "Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var" dedi.

s-a4668ef72404e00eedeb054053ce4d9831a190
Bugün saat 15.00'te yapılacak olan ve kararların Erdoğan tarafından açıklanacağı kabine toplantısına dair Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili, "Bugünkü kabine toplantısının en önemli gündemi koronavirüs tedbirlerine yönelik atılacak normalleşme adımları olacak. Öncelikle uzun zamandır beklenen kafe ve restoranların açılması yönünde karar alınması bekleniyor. Bilim Kurulu'nun da tavsiyesi bu yönde. 60,000'den yaklaşık 7,000 civarına kadar düşen günlük vaka sayıları buna imkan veriyor. Akşam saat 21.00 olan kapanma saatleri biraz daha ileri alınabilir. Çünkü işletmeler de bundan sıkıntı duyuyor" dedi.Yetkili, yaz döneminin başlaması ve artan aşılamanın da bu kararı destekleyecek diğer unsurlar olduğunu vurguladı.

"Okullara ilişkin iki farklı görüş var"

s-1cce4eaa9d6335de43a51394acf1139dc94fe3
Bu kapsamda spor salonları ve halı sahalar gibi kapatılan işletmelerin yeniden açılmasının da planladığını kaydeden aynı yetkili, şöyle devam etti:"Okulların açılması konusu en kritik alanlardan biri. Bu konuda iki farklı görüş var. İlki açılması ve 2 Temmuz'da yaz tatiline girilmesi; diğeri de vaka sayıları düşerken bulaşa neden olabilecek okulların kapalı kalması yönünde. Sonuçta bu yıl eğitim-öğretim açısından neredeyse tamamlandı. Kabine toplantısında buna da karar verilecek."

Hafta sonu yasağı bir güne düşebilir

s-c10e600544151805483fa0c40e24c278478fd6
Yetkili, hafta sonu kısıtlamaların bir güne düşebileceğini, Cumartesi günleri kısıtlamanın kalkabileceğini ama Pazar günlerinin devam edebileceğini vurguladı."Bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak" diyen aynı yetkili, "BioNTech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var" dedi. Tüm Gözler Bu Toplantıda! Sokağa Çıkma Yasağı, Düğünler, Kafeler, Okullar... - Profesör, Dipteki Felaketi Böyle Fotoğrafladı: 'Biz Yaptık, Atıklarımız Yüzünden Oldu!' - Acı Tablo Giderek Derinleşiyor... Samsun'da 12 Saatte İki İntihar
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER