Reuters Analizi: 'Türkiye'de Turizm Büyük Darbe Aldı, Başarı Şansı Azalıyor'

Son aylarda Türkiye'de koronavirüs vakalarının ve ölüm sayılarının artış göstermesi üzerine başlatılan sokağa çıkma yasağı uluslararası basınının gündemine oturdu.

Reuters Analizi: 'Türkiye'de Turizm Büyük Darbe Aldı, Başarı Şansı Azalıyor'

Son aylarda Türkiye'de koronavirüs vakalarının ve ölüm sayılarının artış göstermesi üzerine başlatılan sokağa çıkma yasağı uluslararası basınının gündemine oturdu. Reuters, "Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm mevsimini kurtarmaya çalışıyor" yorumunu yaparak kapsamlı bir analiz yayınladı.

s-914fa3d5d0419f2ad1b70bfccb1b3f736bc86c
İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm dönemini kurtarmayı umut ediyor” başlığını kullandığı analizde Türkiye’de turizmin çok sert bir darbe aldığını yazdı.Ajans, “Erken rezervasyon büyük darbe aldı. Sezonu kurtarmak için Mayıs’ın ortasına kadar tam kapanma geldi. En çok turistin geldiği Rusya, uçuş yasağını genişletebilir” yorumunu yaptı. Reuters, “Türkiye’de turizm sektörü, birçok yabancı turist rezervasyonunu, vakaların hızla artmasıyla birlikte kaybederek bir kayıp sezonla daha karşı karşıya. Yaz dönemini kurtarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan son çare olarak Mayıs ayının ortasına kadar tam kapanma getirdi” ifadesine yer verdi.

"Temmuzu da kaybetme ihtimali var"

s-1528ed2dcee1c9275dc9b9f4a05b1e1807e8bc
Türkiye’de tam kapanma devam ederken Konyaaltı sahilleri turistlere kaldıYabancı turistten gelecek nakit paranın Türkiye için kritik bir öneme sahip olduğu hatırlatılırken, Avrupa’da plaj, seyahat ve restoranların tekrar açıldığına dikkat çekildi.Reuters’a konuşan seyahat acentaları da bu yılın geçen yıldan daha iyi olmayacağından endişelendiklerini söyledi. Özellikle Türk ve Rus turizm acentelerinin Ağustos ayına kadar zor zamanlar geçireceğine dikkat çekilirken, ajansa konuşan bir turizmci, “Tam kapanma kararı muhtemelen yaz sezonunu kurtarmaya yetmeyecek. Eğer hükümetin umut ettiği gibi Mayıs sonuna kadar 5.000 vakanın altına düşerse, ülkelerin Türkiye’ye karşı seyahat yasaklarını kaldırması bir süre alır. Temmuz ayını da kaybetme ihtimali var” dedi.

"Bakan'ın açıklaması iyimser"

s-5fb32da9e1f73f0b44124f5b883eda4d52b2cd
Reuters’a açıklama yapan Moskova’daki bir turizm acentasında yönetici olarak çalışan Yan Starostina da, “Moskova’daki müşteriler halen Türkiye’ye gitmek istiyor fakat bunun Ağustos’a kadar mümkün olacağını sanmıyorum” dedi. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un 30 milyon turist açıklamasını yorumlayan Türk turizmciler, “Bu çok iyimser bir tahmin. Şu an yaklaşık Türkiye’deki 12.000 tur acentesinin yarısı kapandı, birçoğu borçlarını ödeyemiyor” yorumunu yaptı.Antalya’daki bir otelde satış müdürü olarak görev yapan bir yetkili ise, tam kapanmanın geç geldiğini fakat iyi olacağını söyleyerek, “Eğer Rus turistler gelmezse çok ciddi batanlar olacak ve işten çıkarmalar olacak” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: '17 Mayıs İtibarıyla Vaka Sayıları 5 Binin Altına İnecek' - Kadın Polise Ahlaksız Teklifte Bulunan Turist Gözaltına Alındı - MHP'nin 'Türkçülük' Yerine 'Milliyetçiler Günü'nü Kutlaması Sosyal Medyada Tepkilere Neden Oldu
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER