RTÜK Üyesinden Esra Erol ve Müge Anlı Çıkışı: 'Kaldırılması Yönünde Hazırlık Yok'

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, söz konusu iki program için denetleme raporu bile hazırlanamadığını söyledi. CHP kontenjanından RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK'ün cinsel istismar, cinayet ve aile içi şiddetin yer aldığı gündüz kuşağı programlarını kaldırmak üzere çalışm.

RTÜK Üyesinden Esra Erol ve Müge Anlı Çıkışı: 'Kaldırılması Yönünde Hazırlık Yok'

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, söz konusu iki program için denetleme raporu bile hazırlanamadığını söyledi.

s-5394a42ca3b4dc7ff9e3503560c334c85208f7
CHP kontenjanından RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, RTÜK'ün cinsel istismar, cinayet ve aile içi şiddetin yer aldığı gündüz kuşağı programlarını kaldırmak üzere çalışma başlattığı iddiası ile ilgili olarak, "Böyle bir hazırlık yok. ATV, RTÜK'ün dokunulmazlar listesinin birinci sırasında. Zaten Başkan da bu programları kaldırmaya cesaret edemez" dedi.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) cinsel istismar, cinayet ve aile içi şiddetin yer aldığı gündüz kuşağı programlarını kaldırmak üzere çalışma başlattığı iddiasına ilişkin T24'ten Eray Görgülü'nün sorularını yanıtlayan İlhan Taşçı, "RTÜK gerçekten bu programları kaldırabilirse insanlık için küçük ama RTÜK ve Başkan Ebubekir Şahin için büyük bir adım olur" değerlendirmesinde bulundu.

'Reklam gelirlerindeki en büyük pay bu iki programın'

s-26b8a23c34d677c89017566d5a51dc8705c2df
RTÜK'ün henüz bu yönde bir çalışması bulunmadığına dikkat çeken Taşçı, şunları söyledi: 
"Yalnızca geçtiğimiz ay İstanbul'da yapılan Medya ve Aile Değerleri Çalıştayı'nda bunların formatlanması ile ilgili tartışmalar yapıldı. Yoksa, bu programların tümden kaldırılması yönünde ne böyle bir çalışma, ne de çalışmanın da ötesinde böyle bir niyet var. Olması da mümkün değil. Çünkü, aile içi şiddet, ensest ilişki, cinsel istismar gibi konuların işlendiği iki program var Türkiye'de. Yayınlanan da tek bir kanal var. Bu kanal da RTÜK'ün dokunulmazlar listesinin birinci sırasındaki ATV.Programlar da Müge Anlı ile Esra Erol'un programları. Bu yayıncının reklam gelirlerindeki en büyük pay bu programların. Dolayısıyla RTÜK ve RTÜK'ün başkanı inisiyatif alıp bu programları kaldırmaya cesaret edemez. Diğer yandan bu programlarla ilgili RTÜK'e gelen on binlerce şikayet var ancak düzenlenmiş tek rapor dahi yok. Denetleme raporu dahi hazırlayamadıkları programları kaldırmaya nasıl cesaret edecekler?"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER