Sabah Saatlerinde Meclis'te Gözaltına Alınan Gergerlioğlu Serbest Bırakıldı

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM’de gözaltına alındı.

Sabah Saatlerinde Meclis'te Gözaltına Alınan Gergerlioğlu Serbest Bırakıldı

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu TBMM’de gözaltına alındı. Gergerlioğlu'nun abdest alırken gözaltına alındığı, kıyafetlerini bile giymesine izin verilmediği belirtildi.

Gergerlioğlu'nun 13:30 civarında ifadesinin ardından serbest kaldığı öğrenildi. s-953e6e52b4e5f607a59f97218afcb8b23bdccf
Twitter paylaşımı nedeniyle aldığı hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Gergerlioğlu, hakkındaki fezlekenin 17 Mart’ta Meclis’te okunmasının ardından milletvekilliği statüsünü kaybetmişti. Kararı protesto eden Gergerlioğlu, 'Adalet Nöbeti' başlatarak Meclis’ten ayrılmamıştı.

"Üstünü giyinmesine bile fırsat verilmedi"

s-7e80a59e819fc28c8fba19653362e7ddeb56e4
Gergerlioğlu sürdürdüğü 'Adalet Nöbeti'nin beşinci gününde sabah erken saatlerde gözaltına alındı.HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz dahil HDP'li vekiller ile polis arasında yaşanan gerginliğin ardından Gergerlioğlu, üzerinde pijamaları ve terlikleriyle gözaltına alınarak Kavaklıdere Karakolu’na götürüldü.HDP Milletvekili Hüda Kaya, Gergerlioğlu'nun gözaltına alınmasına "Vekilimiz abdest alırken en savunmasız haldeyken derdest edildi. Namazını kılmasına ve üstünü giyinmesine bile fırsat verilmedi" diye tepki gösterdi.

Gergerlioğlu'nun gözaltına alındığı anlar

Gergerlioğlu'nun gözaltına alındığı anlar Gergerlioğlu'nun gözaltına alındığı anlar 6056dd19f9d4041d139d2b7e.jpg

"Barbarlık vardı"

s-c1a4303e304a77ceb6ef98660150ede6e78918
BirGün'ün aktardığına göre HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, "Yine AKP- MHP faşist ruhunun ülkeye dayattığı hukuksuz uygulamalar sonrası, barbarca görüntülerin yaşanabileceğini bir kez daha gördük. Ömer Hocamızın vekilliğinin hukuka aykırı düşürülmesinden sonra kendisinin bu haksız, hukuksuz karara karşı sürdürdüğü eylemin 5. Gününde sabah namazı için uyanıp lavaboya girdiğinde aniden yüzlerce polis koridoru kuşatma altına alındı. Ömer Hocamız abdest alınırken, kendisine tebligat yapılmadan, kıyafetlerini giyilmesine müsaade edilmeden, sürükleyerek götürüldü. Barbarlık vardı." dedi.Gergerglioğlu'na destek için açılan #HalkınVekiliGözaltında etiketi Twitter Türkiye gündeminde ilk sıraya çıkmış durumda.

Gergerlioğlu'nun gözaltına alınış şekli de sosyal medyada tartışılıyor.

Meclis Başkanı'nda açıklama: 'Kabul edilemez'

s-e7f6451744a395f9bda32c5c12444c94133143
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Gergerlioğlu'nun gözaltına alınması ile ilgili, "Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan  bir kişinin Meclis'i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez. Tamamen Anayasa ve TBMM İçtüzüğü hükümlerinin gereği olarak yapılan bir işleme karşı TBMM çatısı altında bir eylemin devamına ve Meclis'in terörize edilmeye çalışılmasına müsaade edilmeyeceği bilinmelidir. Hiç kimse, milletimizin temsil makamı olan TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz. Bunu yapmaya kalkanlara karşı gereği, hukuk dâhilinde yapılır ve yapılmıştır" açıklamasında bulundu.

MHP lideri Devlet Bahçeli, dün yaptığı açıklamada Gergerlioğlu'nun Meclis'ten çıkarılmasını istemişti

Bahçeli: 'Gergerlioğlu Yer Yatağıyla Meclis Önüne Koyulmalı' -

Ayrıca bakınız

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliği Düşürüldü - HDP'li Gergerlioğlu'nu Meclis'ten Zorla Çıkarmaya Çalışan AKP'li Alpay Özalan'a Tepki Yağdı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER