Sadece AB Vatandaşları İçin: 1 Temmuz'dan İtibaren Korona Sertifikasıyla Sınırsız Dolaşım

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde yeniden sorunsuz seyahat edilebilmesine olanak sağlayan "Dijital Kovid Sertifikası" uygulamasını ezici bir çoğunlukla onayladı. BBC Türkçe'nin haberine göre, AB vatandaşları, 1 Temmuz'dan itibaren, kağıda basılı ya d.

Sadece AB Vatandaşları İçin: 1 Temmuz'dan İtibaren Korona Sertifikasıyla Sınırsız Dolaşım

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde yeniden sorunsuz seyahat edilebilmesine olanak sağlayan "Dijital Kovid Sertifikası" uygulamasını ezici bir çoğunlukla onayladı.

s-9a8819cefd43e1121185cecb3f2d8a6bbb49c3
BBC Türkçe'nin haberine göre, AB vatandaşları, 1 Temmuz'dan itibaren, kağıda basılı ya da dijital ortamdaki bir "QR kodu" ile birlik üyesi ülkeler arasında hiçbir kısıtlama olmadan seyahat edebilecek.

Dijital Covid Sertifikası alabilmek için üç koşul gerekiyor:

s-7892fe50f7bf73eb6e63708a42cabfb5dcbf9c
Koronavirüse karşı her iki doz aşıyı da yaptırmış olmakSon 72 saatten eski olmayan bir negatif PCR testi veya son 24 saatten eski olmayan bir negatif hızlı test sonucu göstermekSon altı ayda koronavirüs geçirmiş ve bu nedenle yeterli bağışıklık kazanmış olmak

12 ay süresince geçerli

s-7196025bc6ee4fd911ff9725bb1753f816d506
AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu tarafından önerilen ve parlamento tarafından onaylanan seyahat sertifikası uygulaması, AB Konseyi'nin de onayının ardından 1 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek. Sertifika, 12 ay süresince geçerli olacak.Aslında parlamentonun aldığı karar biraz sembolik. Çünkü birçok AB ülkesi, Avrupa Parlamentosu ve konseyin onayını beklemeden, seyahat sertifikasını zaten uygulamaya başladı.

AB'nin Adaletten Sorumlu Yüksek Temsilcisi Didier Reynders'e göre, zaten şu anda bir milyondan fazla Avrupa vatandaşı böyle bir sertifika aldı.

s-cc1612e4d8f42b2704bf5c48ad37571040186f
AB'de 'Covid seyahat sertifikası' dönemi 1 Temmuz'da başlayacakİngiltere, Türkiye'yi 10 gün otel karantinası uygulanan 'kırmızı liste'den çıkarmadıAB, Türkiye'yi 'seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine' yine almadıKişisel bilgilerin yer almayacağı sertifika, ücretsiz olarak verilecek. İngilizce ve verilen ülkenin dilinde düzenlenecek sertifika, AB ülkelerinin yanı sıra İzlanda, İsvçre, Lihtenştayn ve Norveç'te de geçerli olacak.

Türkiye vatandaşları nasıl etkilenecek?

s-2cb773fc69f70e2aefa379b757bea51dfbe238
Avrupa Komisyonu'nun önerisi doğrultusunda birlik dışındaki üçüncü ülkelerden Avrupa'ya gelecek kişilere yönelik kısıtlamalar da 1 Temmuz'dan itibaren yumuşatılacak.Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülke vatandaşları, geçerli vizeleri bulunması, en erken 14 gün önce son doz aşısını da yaptırmış olmaları, seyahatten en fazla 72 saat önce alınmış negatif PCR testi göstermeleri veya son altı ayda Covid geçirdiğini kanıtlamaları durumunda seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacaklar.AB ülkeleri, vaka sayılarındaki artış veya yeni tehlikeli virüs varyantlarının ortaya çıkması gibi durumlarda yeniden seyahat kısıtlamaları uygulayabilecek. Hadi Özışık'tan Peker'le İlgili İlk Açıklama: 'Mesafemi Koruyamadım, Soylu Benimle İrtibatı Kopardı' - Uzmanlar Yanıtladı: Müsilaj Balıklarda Zehir Etkisi Yaratır mı? - Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor: Uykusuz Dergisinden Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Karikatürü...
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER