Sanat Devi Michelangelo'nun Boyu Kısa Çıktı

Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından İtalyan ressam Michelangelo Buonarroti'nin ayakkabılarını inceleyen araştırmacılar, ressamın epey kısa olduğu sonucuna ulaştı. Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre, Michelangelo'nun ölümünden sonra evind.

Sanat Devi Michelangelo'nun Boyu Kısa Çıktı

Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından İtalyan ressam Michelangelo Buonarroti'nin ayakkabılarını inceleyen araştırmacılar, ressamın epey kısa olduğu sonucuna ulaştı.

s-feb48c53b0333722d4ca631e254e128ab65215
Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre, Michelangelo'nun ölümünden sonra evinde bulunan ve sanatçıya ait olduğu düşünülen üç ayakkabı incelendi.Analiz edilen bir çift deri ayakkabı ve tek bir deri terlik, Floransa'daki Casa Buonarroti Müzesi'nde tutuluyor.Araştırmacıların analizi, kişisel bir eşyasının ölçümü sayesinde ressamın fiziksel özelliklerini ortaya koyan ilk çalışma oldu.Analiz sonucunda sanat devinin, 1,60 metreden daha uzun olmadığı sonucuna varıldı.

Bu keşif, İtalya'nın Avola bölgesindeki Adli Antropoloji, Paleopatoloji ve Biyoarkeoloji Araştırma Merkezi'ndeki bilim insanlarının çalışmaları sayesinde mümkün oldu.

s-42d1a309f31786c31c88417153e19ec6e5156c
Araştırmacılara göre söz konusu uzunluk, günümüzde Avrupalı bir yetişkin erkek için kısa gibi görünse de Michelangelo'nun hayatta olduğu sırada (1475-1564) olağandışı sayılmıyordu.Ayakkabıları ölçerek sanatçının boyunu hesaplayan paleopatolog Francesco Galassi ve adli antropolog Elena Varotto, sonuçlarını, 16. yüzyılda yaşamış yazar ve tarihçi Giorgio Vasari'nin Michelangelo'ya dair betimlemeleriyle de karşılaştırdı.Vasari, Michelangelo'nun omuzlarının geniş olduğunu ama vücudunun geri kalanının biraz ince kaldığını yazmıştı. Kendisi de bir ressam olan Vasari, sanatçının boyunu "ortalama" diye nitelemişti.

Araştırmada incelenen ayakkabıların boyutları da birbirine benziyordu.

s-87be27ad85a822cc0bb7d39b78535a8fd6739c
Bu da aynı kişi tarafından giyildikleri anlamına geliyordu.Ayakkabılar uzun süredir Michelangelo'ya atfediliyor. Ancak bilim insanları, sanatçının evindeki bir aile üyesine ait olabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER