Sayıştay Raporu: Ziraat Bankası'ndan Yönetim Kuruluna 19.750 Lira Maaş, Yılda 4 İkramiye ve Kredi Kartı...

Sayıştay’ın Ziraat Bankası raporundaki maaş ve ikramiye detayları dikkati çekti.

Sayıştay Raporu: Ziraat Bankası'ndan Yönetim Kuruluna 19.750 Lira Maaş, Yılda 4 İkramiye ve Kredi Kartı...

Sayıştay’ın Ziraat Bankası raporundaki maaş ve ikramiye detayları dikkati çekti. Raporda aralarında 3 eski AKP’li milletvekilinin de yer aldığı yönetim kurulunun aylık 19 bin 750 lira maaş ve ayrıca yılda 4 ikramiye aldığı ifade edildi. 

Öte yandan rapora göre, üyelerin kredi kartı harcamalarını da banka ödüyor.

Verilen kredi kartlarının limitli mi limitsiz mi olduğu açıklanmadı

s-5fe05bef73852c9a93ab0b967c66d1391e8eb4
Sözcü'den Ali Ertürk'ün haberine göre Sayıştay, Ziraat Bankası'na "Yönetime neden bu kadar para verdiniz" sorusu yöneltti.Banka ise belge sunmak yerine maaşların yanı sıra, yönetime 3 ayda bir ikramiye verdiklerini, faturası banka tarafından ödenmek üzere her birine de kredi kartıyla harcama yetkisi verildiğini açıkladı. Üst düzey personele verilen kredi kartının ise “temsil gideri” harcamaları için kullanıldığı vurgulandı. Ancak raporda kredi kartı limitin sınırlı mı sınırsız mı olduğuna dair açıklama yapılmadı.

'Sayıştay net maaş üzerinden hesaplamış'

s-c10c67c5e1ccd41eccac3ba8affbe4a3808e3f
Adının açıklanmasını istemeyen bir yönetim kurulu üyesi, “Sayıştay, net maaş üzerinden hesaplamış, brütü hesaplasaydı bu sonuca varmazdı” dedi. Eski vekiller Faruk Çelik ve Veysi Kaynak'ın aynı zamanda emekli milletvekili aylığı aldıkları da bildirildi.Ziraat Bankası'ndaki maaş, ikramiye ve kredi kartı harcama yetkisi gibi olanaklar genel kurul kararıyla alınıyor.

2019 yılında yönetim kurulu aylık ve ücretlerinin tutarı 5 milyon 451 bin 396 TL

s-30ac41338cc14de3cb9b73726fe5558ca8cdaf
Sayıştay ayrıca bankadan yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile personel harcamalarına ilişkin belgeleri istediklerini ancak belgelerin verilmediğini de açıkladı. Raporda şu ifadelere yer verildi: 
“Bankada 2019 yılında 9 yönetim kurulu üyesi ve iki denetim kurulu üyesi görev almıştır. Bu üyelerin tamamının uhdesinde kamu görevi olmadığı kabul edildiğinde, 2019 yılı yönetim ve denetim kurulu üyeleri için toplam 2.346.600 TL gider yapılması gerekmektedir. Ancak, banka mizanında yer alan, ‘Yönetim Kurulu Aylık ve Ücretleri' hesabının yıl sonu tutarı 5.451.396 TL olarak gerçekleşmiştir.”
Banka yöneticileri ile yapılan görüşmelerde yönetim ve denetim kurulu üyelerinin genel kurul tarafından belirlenen aylık net ücretlerinin yanında, üç ayda bir ikramiye aldıklarının belirtildiği raporda, “Kendilerine ayrıca giderleri banka tarafından karşılanmak üzere kredi kartı tahsis edildiği öğrenilmiştir. Hesabın ayrıntısı, denetim ekibi tarafından çeşitli iletişim yöntemleriyle defalarca talep edilmiş olmasına rağmen, Sayıştay denetim ekibi ile paylaşılmamıştır” denildi. Obama İstemiş Trump Durdurmuştu: ABD'deki 20 Dolarlık Banknotta Kölelik Değişikliği - Kapitalizm Müthiş! Zengin Ülkeler Aşıların Çoğunu Satın Aldı, Yoksul Ülkeler 2022'ye Kadar Beklemek Zorunda - Plüton'u Kaplayan Mavi Sisin Sırrı Çözüldü: Siyanür İçeren Buz Kristalleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER