Selahattin Demirtaş'ın Tahliye Edilmesini Söyleyen Cemil Çiçek: 'Sözlerim Başka Tarafa Çekildi'

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, AİHM'in Selahattin Demirtaş ve Enis Berberoğlu için verdiği “Derhal tahliye edilmeli” kararı hakkında söylediği “AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı” sözlerinin ‘başka taraflara’ çekildiğini iddia ederek,

Selahattin Demirtaş'ın Tahliye Edilmesini Söyleyen Cemil Çiçek: 'Sözlerim Başka Tarafa Çekildi'

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, AİHM'in Selahattin Demirtaş ve Enis Berberoğlu için verdiği “Derhal tahliye edilmeli” kararı hakkında söylediği “AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı” sözlerinin ‘başka taraflara’ çekildiğini iddia ederek, “Polemik konusu yapıldı. Ben ‘Hukukun işini hukuka bırakalım’ dedim” ifadelerini kullandı.

s-4bdee583049010f7132a7207c05abbed5bd891
Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına bağlanan Cemil Çiçek, HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği “Derhal tahliye edilmeli” kararı ile ilgili sözlerinin 'başka yerlere çekildiğini' söyledi.Çiçek, ‘şahıslarla ilgili değil ilkelerle ilgili konuştuğunu’ belirterek, “Ben ‘Hukukun işini hukuka bırakalım’ dedim” ifadelerini kullandı.

'Prensipleri dile getirdim'

s-56911f40ce3519ec6cffbea244a77a3f700291
AİHM'le ilgili sözlerine de açıklık getiren Çiçek, “Şunlar serbest bırakılsın gibi bir şey ne kafamın arkasından çıkar ne de sözlerimden çıkar” dedi. Çiçek, hukuk çerçevesine vurgu yaptığını belirterek, “Herkes hukuka baksın, prensipleri dile getirdim” diye konuştu.

'İktidarın uygulamaları yanlış, eksik, hatalı olabilir'

s-a90298f483c8369ff3bf0ffab7c5abedac86f4
Çiçek, başkanlık sistemine ilişkin ise “İktidarın uygulamaları yanlış, eksik, hatalı olabilir. Bunun hukuki sonuçları olur, siyasi sonuçları olur. Önemli olan denge ve denetleme kurumlarının kurulması. Her sistem denge denetleme mekanizmalarını kurduğu sürece demokratik olur. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sistemin aksayan yönleriyle ilgili çalışma yapıldı bu gizli bir şey değil. Bundan neden polemik çıkarılıyor anlamıyorum. Partili cumhurbaşkanlığını tartışıyoruz. ABD'de partili devlet başkanı değil mi? Mesela partili olup olmaması değil. Önemli olan denge ve denetleme sistemi. Denetleme ve denge sistemi bu sistemde yerinde mi sorusuna Cemil Çiçek, "bu kurumlar var ama bunların işleyişinde aksaklıklar var demek başka bir şeydir” dedi.

'Derhal tahliye edilmeli' demişti

s-35b7c5250def66d007c8f88c997a85774dca9d
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği “Derhal tahliye edilmeli” kararı ile ilgili AİHM kararına uyulması gerektiğini söylemişti. Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman da Çiçek'in sözleri için “Makul bir ses mi duyduk? Hadi hayırlısı” yorumunu yapmıştı. 50 Kuruşluk Kraker İçin Kovuldu, 35 Bin Lira Tazminat Kazandı - Çatıda Keskin Nişancılar Bekliyor: Boğaziçi'ndeki Eylemlerde Çok Sayıda Öğrenci Gözaltına Alındı - Kültür ve Turizm Bakanlığı Seçti! Rakının Yanında Yenecek En İyi 10 Meze
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER