kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Servetini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne Bağışlamıştı: Huysuz Virjin'in Yeğenlerinden Vasiyet İtirazı

Geçtiğimiz temmuz ayında vefat eden ve servetini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakan Seyfi Dursunoğlu’nun vasiyetine yeğenleri itiraz etti.

Servetini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne Bağışlamıştı: Huysuz Virjin'in Yeğenlerinden Vasiyet İtirazı

Geçtiğimiz temmuz ayında vefat eden ve servetini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakan Seyfi Dursunoğlu’nun vasiyetine yeğenleri itiraz etti. Evren Saydan ve Erhan Saydan konuyu mahkemeye taşıdı. Dursunoğlu, yıllar önce bir röportajında “Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz” demişti.

s-5407e82a43f150acadfa0093899ae351fc6ce0
Huysuz Virjin tiplemesiyle hafızalara kazınan Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020’de 87 yaşında hayatını kaybetti. Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar’daki eviyle bankadaki yüklü miktarda birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktı. Dursunoğlu’nun vefatının ardından vasiyetini yasal mirasçılarından çoğu onayladı. Hürriyet'ten İsmail Bayrak'ın haberine göre yeğenlerinden Evren Saydan ve Erhan Saydan itiraz ederek dava açtı. Anadolu Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, mart ayında görülecek.

'Seyfi Bey’in vasiyeti, aynı gün sağlık raporu alınarak noterde yapılmıştır'

s-854f29fcbe572faf09a34000ca6b06d79fbedb
ÇYDD avukatı Sedat Durna, konuyla ilgili şunları söyledi: “Seyfi Bey’in vasiyeti, aynı gün sağlık raporu alınarak noterde yapılmıştır. Bu, en güçlü, en sağlam vasiyet şekillerinden biridir. 10 yasal mirasçıdan 5’i, vefat sonrası vasiyeti onayladı. 3 mirasçısı yasal olarak kabul etti. Ancak iki yeğeni Evren Saydan ve Erhan Saydan itirazda bulundu. Noterde yapılan vasiyetin tanıklarının yaşlı olduğunu, orada bulunanlardan birinin de dernekte çalıştığını iddia ettiler. Fakat bunlar somut bir iptal sebebi değil. Davaya mart ayında başlanacak.”

'Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin' demiş

s-34eeba687e49e8e3f2e08ef7b49e6e204b0247
Seyfi Dursunoğlu’nun mirasının henüz derneğe geçmediğini de belirten Durna, şöyle konuştu:
“Vasiyet kanuni olarak derneğe geçmedi. Yeğenleri 10’da 1 oranında pay istiyor. Ancak rahmetli Seyfi Bey’in ‘Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin’ şeklinde açıklamaları var. Sanırım onlar ‘Bu dava uzun sürer, biz de ÇYDD ile masaya oturur bir şeyler alırız’ diye düşünüyor. Ama ellerinde somut bir iptal nedeni yok. Zaten biz de dernek olarak öyle bir şey yaparsak, Seyfi Dursunoğlu’na ihanet emiş oluruz. Bu süreç belki hukuki olarak 4-5 yıl devam eder ama yeğenlerinin bir hak durumu olamaz.”
Seyfi Dursunoğlu’nun avukat olan yeğeni Gizem Özköseoğlu, sanatçının cenaze töreninde vasiyetiyle ilgili şöyle demişti: 
“Biz ailesi olarak tüm dileklerini yerine getireceğiz. Vasiyetine karşı herhangi bir itirazda bulunmayacağız. Bize herhangi bir şey bırakmaması bizi üzmedi, dayımız doğrusunu yaptı. Aile olarak onunla gurur duyuyoruz.”

Dursunoğlu'nun mirasında neler var?

s-f4e8bb20fdb50783e0f5c07206cb63f0c6f5b2
Seyfi Dursunoğlu, Üsküdar’daki evi ve banka hesabında yer alan tüm maddi birikiminin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne verilmesini vasiyet etti. Sanatçı ayrıca evindeki tüm şahsi eşyalarını yeğeni Güliz Buyrukbilen’e, kullandığı Land Rover marka cipi de yardımcısı Ümit Yazıcı’ya bıraktı.Seyfi Dursunoğlu, 2014 yılında Hürriyet’e verdiği röportajda vasiyetiyle ilgili şunları söylemişti: 
“Doktora gittim, akli dengemin yerinde olduğuna dair rapor çıkardım, noter huzurunda da vasiyetimi yaptım. Yeğenlerim var, hem de dokuz tane. Ama ‘Onu ben alayım, bunu sen al’ diye birbirlerine gireceklerine en iyisi hepsini derneğe bağışlamak. Zaten cenazemi bile kaldıramazlar.”
Mars'taki Jezero Krateri ile Burdur'daki Salda Gölü Arasında Nasıl Bir Bağ Var? - Sia'nın Otizm Hakkındaki Filmi Music'in Yasaklanması İçin 60 Bini Aşkın İmza Toplandı - Gamze Kaçar'ın Babası: 'İntihardan Kızım Caydırmıştı, Meğer Celladını Kurtarmış'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER