Somali'de kıtlığın engellenmesi için en az 1 milyar dolar lazım

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, bağımsız uzmanlardan oluşan bir kurulun hazırladığı rapora göre kıtlığın Somali'de ekim ve aralık arasında yaşanabileceğini söyledi. 2016-2017 yıllarında da durumun böyle .

Somali'de kıtlığın engellenmesi için en az 1 milyar dolar lazım


BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, bağımsız uzmanlardan oluşan bir kurulun hazırladığı rapora göre kıtlığın Somali'de ekim ve aralık arasında yaşanabileceğini söyledi.

2016-2017 yıllarında da durumun böyle olduğunu ifade eden Griffiths, BM'nin yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yardım çağrısına ek olarak 1 milyar dolardan fazla yeni fona ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yağış beklentileri olumsuz

Washington Post'un aktardığına göre Griffiths, meteorologların ekim-aralık dönemindeki yağışa dair beklentisinin olumsuz yönde olduğunu da dile getirdi.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Kıtlık Erken Uyarı Sistemleri Ağı, pazartesi yayımladığı bir raporda, bu yıl içinde Somali'nin Bay eyaletindeki 3 bölgede kıtlık beklendiğini belirtmişti.

BM: Somali'de kıtlık kapıda

 

Türkiye, Somali'deki terör saldırısını kınadı

 

Somali'de terör saldırısı: 20 ölü

 

Kızılhaç'tan Somali'deki 150 bin aileye destek

 

İlk tahıl gemisi açlık tehdidindeki Somali'ye

 

Somali’de yeni hükümet parlamentoda güvenoyu aldı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER