Sonu Gelecek Gibi Durmuyor: Hindistan Mutasyonu Aşılara ve Antikor İlaçlarına Direnç Gösteriyor

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışmayla Türkiye'de dahil olmak üzere 50’yi aşkın ülkede tespit edilen Hindistan varyantının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşılara ve antikor tedavilerine karşı direnç gösterdiğini açıkladı. Korona virüsü da.

Sonu Gelecek Gibi Durmuyor: Hindistan Mutasyonu Aşılara ve Antikor İlaçlarına Direnç Gösteriyor

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışmayla Türkiye'de dahil olmak üzere 50’yi aşkın ülkede tespit edilen Hindistan varyantının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşılara ve antikor tedavilerine karşı direnç gösterdiğini açıkladı. 

Korona virüsü daha bulaşıcı hale getiren mutasyonlara sahip olduğu belirtilen B.1.617.2 adlı varyantın, nötralize edici antikorların etkisinden "kaçma" yeteneği olduğu ifade edildi.

s.france24.coms-810c4ca17874201e3b2fcaf44b8d93d063e341
Yapılan son araştırmaya göre, antikor ilaçları ve Kovid-19 aşıları, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen koronavirüs varyantına karşı daha az etki gösteriyor. “B.1.617.2” olarak bilinen varyant, onu daha bulaşıcı kılan mutasyonlara sahip. Şu anda Hindistan'ın bazı bölgelerinde baskın ve 50’yi aşkın ülkeye yayılmış durumda.

Antikor ilaçlarının etkisi azaldı...

cdn1.ntv.com.trs-899ee8a8d6964f5b372dc4057a089fd0077c58
Fransa'da Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, Hindistan'dan dönen bir gezginin kanından alınan B.1.617.2 varyantı örneğini inceledi.  İlk olarak İngiltere'de tanımlanan B.1.1.7 varyantı ile karşılaştırıldığında, Hindistan mutasyonunun antikor ilaçlara daha dirençli olduğunu, ancak şu anda Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylanmış üç ilacın da hala çeşitli seviyelerde etkili olduğu ifade edildi. FDA tarafından şimdiye kadar, Eli Lilly ve Regeneron tarafından geliştirilen monoklonal antikor terapileri onaylandı.

BioNTech aşısının koruma oranı 3 ila 6 kat arasında düştü...

www.cumhuriyet.com.trs-a7be350caeddfcf48a498632576a92e92a4116
Bununla birlikte araştırmacılar, Kovid-19 geçiren ancak aşılanmayan ve iki doz Pfizer/BioNtech aşısı olan katılımcılardan alınan kar örneklerini karşılaştırdı. Katılımcılardaki antikorlarların Hint mutasyonuna karşı, İngiliz ve Günay Afrika varyantlarına karşı 3 ile 6 kat daha az etkili olduğu belirtildi.  Diğer taraftan, araştırmacılar, Güney Afrika varyantına karşı koruma sağlamayan iki dozlu AstraZeneca aşısının Hindistan varyantına karşı da etkisiz olmasının muhtemel olduğunu söyledi. Pasteur Enstitiüsü’nden çalışmanın ortak yazarı Olivier Schwartz, ayrıca ilk doz aşılarını yaptırmış olan insanlardan alınan antikorların Hint varyantını "zar zor engellediğini" söyledi. Schwartz, çalışmanın sonuçlarının  Hindistan varyantının hızlı yayılmasının, nötralize edici antikorların etkisinden "kaçma" yeteneği ile ilişkili olduğunu gösterdiğini ekledi. Atatürk'e 'Zalim ve Kâfir' Diyen İmam Mustafa Demirkan Hakkında Suç Duyurusu - Marmara ve Ege'deki 42 Belediyeden 'Deniz Salyası' Çağrısı: Yetkililer Göreve! - Çiftlere İzin Verilen Çocuk Sayısında Çin'den Flaş Karar!
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER