Sosyal Medyada Aşk Tuzağı: 'Düğün Hazırlıklarına Başlayacağım, Para Gönder'

Sosyal medyada sahte isim ve fotoğrafa sahip hesaplar açan kişiler, zaaflarını keşfettikleri kadınları güzel sözlerle kendilerine inandırıp dolandırıyor. Hedeflerindeki kişiyi bir süre takip edip sonra oyuna başlıyorlarAA'nın haberine göre sosyal medya dolandırıcıları, hedefl.

Sosyal Medyada Aşk Tuzağı: 'Düğün Hazırlıklarına Başlayacağım, Para Gönder'

Sosyal medyada sahte isim ve fotoğrafa sahip hesaplar açan kişiler, zaaflarını keşfettikleri kadınları güzel sözlerle kendilerine inandırıp dolandırıyor.

Hedeflerindeki kişiyi bir süre takip edip sonra oyuna başlıyorlar

s-659cc9ace7905bdacf1128c1478602aed2b062AA'nın haberine göre sosyal medya dolandırıcıları, hedeflerindeki kadınları güzel sözlerle kendilerine inandırarak dolandırıyor. Dolandırıcılar, ilgilendikleri kadınları sosyal medya üzerinden ilk önce bir süre takip ediyor ve ondan sonra 'aşk oyunu' başlıyor. Konuşmalarıyla, "değer verdikleri, sahiplendikleri, önemsedikleri ve gelecek planları kurdukları" hissi yaratan dolandırıcılar, evlilik vaadiyle bir süre daha bu oyunu sürdürüyor.

Bir süre sonra para istemeye başlıyorlar

s-d3e0ccdc23ad8651b4a8500728569940bcf7c2Dolandırıcılar, konuşmalarıyla bir duygusal bağ oluşturdukları kişilerden bir süre sonra para istemeye başlıyor.Kimi "Evlilik hazırlıklarına başlayacağım, para gönder", "Arabam bozuldu, seninkini alabilir miyim?", "Telefonum bozuldu, yenisini almam için para gönderir misin?", "Sen parayı gönder, ben emlakçıya öderim" şeklinde bahaneler kullanıyor.Bugüne kadar dolandırıcılara para kaptıran, evlerini ve arabalarını bu uğurda satan kadınların sayısı azımsanacak türden değil.

'170 bin TL gönderdim. Paraları gönderdikten sonra eskisi gibi ilgisi ve sevgisi kalmadı'

s-65462caf89df03a049d582f5dbd9488ea15ecdBakırköy Adliyesi'ndeki Müracaat Savcılığı'na başvuran kadınlardan dilekçesinde şu ifadeler yer alıyor:
''Sosyal medyada gezinirken bir 'doktor-subay' profili dikkatimi çekti. Şansımı denemek istedim ve özelden kendisine tanışmak istediğimi ifade ettim. Tanıştık. Bana Doğu'da görev yaptığını, sürekli operasyonda olduğunu beyan ediyordu. Zamanla aramızda duygusal bir yakınlaşma oldu. Sadece internet üzerinden görüşüyorduk. Artık evlilik gözüyle baktığım birisi haline gelmişti. Bana sürekli duygusal mesajlar vererek, gururumu okşuyordu. 6 ay sonra beyaz eşya, mobilya ve diğer masraflar için benden katkı istedi. Kendisine belli aralarla toplamda 170 bin TL gönderdim. Paraları gönderdikten sonra eskisi gibi ilgisi ve sevgisi kalmadı. Mesajlarıma sürekli 'Operasyondayım, kusura bakma sana dönüş yapacağım.'diyordu. Ben yazmasam o hiç yazmıyordu. Derken bir gün bu insanın profilini yakınım olan bir polise sordurdum. Bir süre sonra bana görev yaptığı yerde böyle bir isimde doktor- subay olmadığını ve sahte bir profil olduğunu söyleyince büyük bir hüsrana uğradım. ''

'Tanışma uygulamasının kurbanı oldum'

s-b5d9dbd479d4225e08ab7c3fb10f23662e9379Diğer bir şikayet ise şu şekilde:
''Üniversite son sınıf öğrencisi bir kızım. Günümün önemli bir bölümü sosyal medyada ya da internette geçiriyorum. İnternette bulunduğunuz konumda size en yakın insanları buluşturan ve lokasyon olarak yer belirten arkadaşlık uygulamasını cep telefonuma indirdim. Bir gün ders çıkışı bir kafede uygulamayı açtım. Uygulamada aynı kafede oturan genç bir erkekle tanıştım. Oldukça kendinden emin ve beni sürekli güldürüyordu. O da başka bir üniversitede okuduğunu söyledi. Bir gün kafede otururken cep telefonunun şarjının bittiğini, bir yeri acil araması gerektiğini söyledi. Ben de cep telefonumu verdim. İçeride gürültü olduğunu dışarıda rahat konuşacağını söyledi. Telefonumla 20 dakika görüştü. Daha sonra oradan ayrıldık. Beni her aradığında nerede olduğumu, kimle yazıştığımı, ne yediğime kadar her şeyi biliyordu. Anladım ki telefonuma casus uygulama denilen virüsler yüklemiş. Whatsapp konuşmalarım dahil her şeyimden haberdar oluyordu. Elinde benim uygunsuz fotoğraflarım olduğunu belirtti. Benimle acil olarak görüşmek istediğini ve bana fotoğrafları geri vereceğini söyledi. Kabul ettim. Bir rezidansta günlük oda kiralamıştı. Beni çağırdı. Korkumdan ve aileme karşı mahcup olmamak için çaresizlikten istemediğim halde gittim. Bana cinsel istismarda bulundu. Fotoğrafları verdi ama iki hafta sonra tekrar elinde bana ait fotoğrafların olduğunu söyleyince bu tehditlerin devam edeceğini düşündüm. Kendisinden davacı ve şikayetçiyim.''
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER