Sosyal medyada Kız Kulesi tartışması

Sosyal medyada Eylül ayında restorasyona başlanan Kız Kulesi'nin bir kısmının yıkıldığı iddia edildi. Konuya ilişkin çok sayıda video ve fotoğraf paylaşılırken bazı videolarda Kız Kulesi'nin kule kısmının olması gereken yerde arkadan geçen vapur görülebiliyor. Sözkonusu .

Sosyal medyada Kız Kulesi tartışması

Sosyal medyada Eylül ayında restorasyona başlanan Kız Kulesi'nin bir kısmının yıkıldığı iddia edildi.

Konuya ilişkin çok sayıda video ve fotoğraf paylaşılırken bazı videolarda Kız Kulesi'nin kule kısmının olması gereken yerde arkadan geçen vapur görülebiliyor.

Sözkonusu videonun yaygınlaşmasının ardından çok sayıda sosyal medya kullancısı tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının 2023 başında tamamlanması bekleniyor.

Kız Kulesi internet sitesinde 25 Temmuz tarihli açıklamada ise konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

"Restorasyon işinin önemli bir kısmını 1940’larda yapıya eklenen betonarme bölümlerin sökümü oluşturmaktadır. İlk etapta güçlendirilerek korunması planlanan bu bölümlerde işin başlamasıyla birlikte yapılan incelemeler sonucunda, beton malzemenin deniz kumu ve kabuğu kullanımı nedeniyle özelliklerini kaybettiği, demir donatıların aşırı korozyona uğradığı ve çatlaklara sebep olduğu görülmüştür. Bu durum danışman hocalarımız tarafından da raporlanarak betonarme kısımların tamamen sökülmesi yönünde karar alınmıştır. Kulenin külah kısmının sökümünü de içeren bu işlem koruma kurulu tarafından onaylanmış olup, sökülen kısımların özgün malzemelerle yeniden inşa edilmesine ilişkin uygulama projelerinin geliştirilmesine devam edilmektedir."

Bayrak direğinin söküm çalışmaları öncesinde bakır alemin itinalı sökümü gerçekleştirilmiş ve alemin parçaları belgeleme ve konservasyon çalışmaları için atölyeye alınmıştır. Bakır alem üzerinde altın varak kalıntıları tespit edilmiş ve görülen bozulmalar çizim ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Bununla birlikte bayrak direği üzerinde ve direk ile külahın birleşim kısmında rüzgâr yükü ve malzeme özelliklerinin kaybolması nedenli bazı çatlaklar görülmüştür. Dayanım özelliğini kaybetmiş betonarme elemanların söküm işlemlerine Koruma Kurulu kararı doğrultusunda başlanacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sivas'taki 792 yıllık Divriği Kalesi restore ediliyor

 

Büyükada Rum Yetimhanesi'nin restorasyonuna yeşil ışık

 

Haydarpaşa Garı restorasyonunda sona yaklaşıldı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER