Sudan'da çatışma sonlanmazsa bölgesel etkileri olabilir

Birleşmiş Milletler, Sudan'da çatışmanın sonlandırılmaması halinde bölge ülkelerine etki edebileceğine dikkati çekti. Bölge "kırılgan" durumda Bölgenin halihazırda "kırılgan" bir durumda olduğuna işaret eden BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Sudan'da tarafların insanların çı.

Sudan'da çatışma sonlanmazsa bölgesel etkileri olabilir

Birleşmiş Milletler, Sudan'da çatışmanın sonlandırılmaması halinde bölge ülkelerine etki edebileceğine dikkati çekti.

Bölge "kırılgan" durumda

Bölgenin halihazırda "kırılgan" bir durumda olduğuna işaret eden BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Sudan'da tarafların insanların çıkarlarını ön planda tutarak çatışmaya son vermesi gerektiğini söyledi.

Sudan'daki çatışmanın Güney Sudan, Çad ve diğer bölge ülkelerindeki durumu etkileyebileceğine dikkati çeken Dujarric, "Eğer Sudan'da çatışma sonlandırılmazsa bölgesel etkileri olabilir. Ortaya çıkan insani trajedinin de sadece Sudan'ı değil tüm bölgeyi etkileme riski bulunuyor." uyarısında bulundu.

İnsani yardıma elverişli ortam yok

Dujarric, BM insani yardım çalışanlarının anlaşma sağlanan kısa vadeli ateşkesin ardından yaklaşık 168 kamyon yardımı 4 milyon kişiye ulaştırmaya hazırlandığını kaydederek, hala mevcut durumun insani operasyonları tam olarak gerçekleştirmeye izin vermediğini belirtti.

Zorluklara rağmen BM ve ortaklarının Sudan'daki insani yardım operasyonlarını genişlettiğini aktaran Dujarric, Dünya Gıda Programı'nın yardımı devam ederken, BM Çocuklara Yardım Fonu'nun da (UNICEF) gıda yardımının yanı sıra aşı tedariki sağladığını bildirdi.

Dujarric, kısa vadeli ateşkesin denetlenmesi konusunda BM'nin resmi bir rol oynamadığını ancak stratejik ve teknik destek sağladığını ifade etti.

Sudan'da bir haftalık ateşkes yürürlüğe girdi

 

Sudan'da yüzbinlerce çocuk evini terk etmek zorunda kaldı

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri: Sudan’da en az 487 sivil öldürüldü

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER