Taliban, 8 Aylık Hamile Polis Memurunu Öldürmekle Suçlanıyor

Görgü tanıklarının ifadelerine göre Afganistan'da Taliban militanları hamile bir polis memurunu silahla vurarak öldürdü. Öldürülen polis memuru Banu Negar, sekiz aylık hamileydi.Yerel basında ismi Banu Negar olarak geçen kadın polisin, Ghor vilayetinin merkezi olan Firuz Koh kentind.

Taliban, 8 Aylık Hamile Polis Memurunu Öldürmekle Suçlanıyor

Görgü tanıklarının ifadelerine göre Afganistan'da Taliban militanları hamile bir polis memurunu silahla vurarak öldürdü.

s-3b3c99d4800db76b2790813896660162902eef
Öldürülen polis memuru Banu Negar, sekiz aylık hamileydi.Yerel basında ismi Banu Negar olarak geçen kadın polisin, Ghor vilayetinin merkezi olan Firuz Koh kentindeki evinde akrabalarının önünde öldürüldüğü bildirildi.Taliban'dan BBC'ye yapılan açıklamada Negar'ın ölümüyle ilgilerinin olmadığı iddia edilerek, olayın soruşturulduğu söylendi.Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Olayla ilgili bilgimiz var, inceleme sürüyor" diyerek, Taliban'ın Negar'ı öldürmediğini teyit edebildiklerini savundu.Mücahid, Taliban'ın geçmiş yönetimle çalışan kişileri affettiğini ekleyerek, Negar'ın ölümünü "kişisel husumet ya da başka bir konu" olarak niteledi.Firuz Koh kentinde birçok kişinin cezalandırılmaktan korkarak konuşmayı reddetmesi nedeniyle olayın ayrıntıları hala netleşmiş değil. Ancak BBC'ye konuşan üç kaynak, Cumartesi günü Taliban'ın Negar'ı dövdükten sonra kocası ve çocuklarının önünde vurarak öldürdüğünü kaydetti.Negar'ın akrabaları, yüz bölgesi tamamen bozulmuş cansız bir bedenin ve duvara sıçramış kan izlerinin görüldüğü fotoğrafları da ulaştırdı.Ailesi, yerel bir cezaevinde çalışan Negar'ın sekiz aylık hamile olduğunu aktardı.Akrabalarının anlattığına göre, üç silahlı adam Cumartesi günü Negar'ın evine gelerek aile üyelerinin ellerini bağladı ve evde arama yaptı.Bir tanık, eve zorla giren bu kişilerin Arapça konuştuğunu ileri sürdü.

Banu Negar'ın öldürülmesi, Afganistan'da kadınlara yönelik baskının arttığına ilişkin haberlerin yoğunlaştığı bir sırada geldi.

s-148e16eae572aa0660f4515a77d389b02737c2
15 Ağustos'ta ülkede yönetimi ele alan Taliban kendisini geçmişteki uygulamalardan daha ılımlı gösterme arayışında olsa da, baskı ve şiddetin sıklıkla yaşandığına dair haberler medyaya yansımaya devam ediyor.İnsan hakları grupları intikam amaçlı öldürmelerin, tutuklamaların ve bazı dini azınlıklara, kadınlara ve çeşitli kimliklere yönelik baskının sürdüğünü aktarıyor.Taliban yetkilileri ise geçmiş dönemde hükümetle çalışmış kişilere yönelik intikam arayışlarının olmayacağını savunuyor.BBC Diplomasi Muhabiri Lyse Doucet, Taliban'ın iktidarı aldıktan sonraki ilk basın toplantısında "Hınç ve intikam yok" mesajını verdiğini hatırlatarak, "Taliban'ın açıklamalarıyla, her bir militanın silahıyla kendi alanını kontrol ettiği sokaklardan gelen sinyaller arasında makas açılıyor. Ülke genelinde, özellikle de kadınlara yönelik istismar ve tacizin boyutunu kestirmek zor" diyor.Doucet, "Kabil'de konuştuğum herkes kaygılı. Bunlar arasında eski hükümetin danışmanları, havayolunun kabin ekibi, öğretmenler, kuaförler var. Bazıları açıkça korktuğunu söylüyor. Bazıları evlerinde gizleniyor" diye ekliyor.

Taliban, dün Kabil'de onlarca kadının hak talebiyle yaptığı gösteriyi dağıtmıştı. Gösterici kadınlar, cumhurbaşkanlığı sarayına yürümeye çalışırken Taliban'ın biber gazlı müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kabil'de Kadınlar Sokağa Çıktı: 'Bizi Evde Tutamazsınız'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER