Taliban Afganistan'da İlerlemeye Devam Ediyor: İki Sınır Kapısını Ele Geçirdiler

ABD ve NATO askerlerinin çekilmeye devam ettiği Afganistan'da Taliban ilerlemeye devam ediyor.

Taliban Afganistan'da İlerlemeye Devam Ediyor: İki Sınır Kapısını Ele Geçirdiler

ABD ve NATO askerlerinin çekilmeye devam ettiği Afganistan'da Taliban ilerlemeye devam ediyor. Örgüt, son olarak ülkenin batısındaki İran ve kuzey batısındaki Türkmenistan'daki sınır bölgelerinde Afgan ordusunu yenerek sınır kapılarını ele geçirdi.

s-80a4e40c307aca581b248dfd90e9ec8ae517ca
Taliban militanlarının açıklamasına göre örgüt İran sınırındaki İslam Kale ve Türkmenistan sınırındaki Torkundi ilçelerini ele geçirdi.

Paylaşılan videolarda da Taliban güçlerinin Afganistan bayrağını bu iki sınırdaki gümrük kapılarından indirdiği görülüyor.

Paylaşılan videolarda da Taliban güçlerinin Afganistan bayrağını bu iki sınırdaki gümrük kapılarından indirdiği görülüyor.Paylaşılan videolarda da Taliban güçlerinin Afganistan bayrağını bu iki sınırdaki gümrük kapılarından indirdiği görülüyor.

ABD öncülüğündeki askeri güçler Afganistan'dan bir süredir kademeli olarak çekiliyor.

s-6860b30306a67d239dbcf1261718bd6507c798
Bu çekilme sürecinde Taliban da Afgan ordusuna karşı daha fazla alan elde etmeye başladı.Taliban'ın açıklamalarına göre örgüt, Afganistan'ın yüzde 85'ini kontrol ediyor. Afgan hükümeti ise bu iddiayı yalanlıyor. İddiayı bağımsız olarak teyit etmekse mümkün değil.Ülkedeki bazı yetkililer ise Taliban'ın Afganistan'daki 400 bölgenin üçte birinden fazlasını kontrol ettiği görüşünde. Bunlara İran sınırındaki ve ülkenin en doğusunda, Çin sınırındaki bazı bölgeler de dahil.

Bir süredir ülkeden çıkmaya devam eden Amerikan askerleri, bu hafta başında, Afganistan operasyonu için kritik önemdeki, on binlerce askeri barındıran, operasyonların merkezindeki Bagram Hava Üssü'nden de sessizce çekild

s-7ba824ea1d7bcc077eeb4b03ef2cca5f3cbb4b
Afgan yetkililer, ikisi de Herat bölgesinde yer alan İslam Kale ve Torkundi sınır kapılarının Taliban'a kaybedildiğini doğruladı.İslam Kale, ülkenin en büyük ticaret yollarından biri. İran'a açılan bu kapıdan hükümete aylık 20 milyon dolar gelir geliyordu. Torkundi sınır kapısı ise Türkmenistan'la ticaret yapılabilen iki kapıdan biri.Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Arian, güvenlik güçlerinin sınır kapılarını tekrar kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı:"Sınır birlikleri de dahil olmak üzere tüm Afgan ordusu güçleri bölgede, kapıları tekrar kontrol altına almak için çalışmalar sürüyor."Taliban sözcülerinden Zabihullah Mücahid ise, "İslam Kale sınır kapısının tamamen Taliban'ın kontrolünde geçtiğini" söyledi.Bazı haberlere göre Taliban, Herat'taki beş bölgeyi hiç çatışmadan ele geçirdi.

Bu hafta başında Taliban'ın ilerleyişi karşısında 1.000'den fazla Afgan ordusu askeri, ülkenin kuzey doğu komşusu Tacikistan'a kaçmıştı.

s-b488d98d1d5baab7ba0bff86bced10fe421ff1
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da Cuma günü yaptığı açıklamada, Taliban'ın Afgan-Tacik sınırının üçte ikisini ele geçirdiğini duyurdu.Taliban'ın ilerleyişinin bir anda hızlanması ve kontrol ettiği alanın hızla genişlemesi; ABD Başkanı Joe Biden'ın Afganistan'dan kesin çekilme kararı aldığını açıklaması sonrası başladı. ABD, ülkede 600 kadar askerini, diplomatik temsilciliklerinin korunması için bırakacak. Diğer askerlerin ise 31 Ağustos'a kadar ülkeden çıkması planlanıyor."Farklı bir sonuca ulaşmak için mantıklı bir gerekçemiz yokken bir nesil Amerikalıyı daha Afganistan'a göndermeyeceğim" diyen Biden, Taliban'ın masaya oturup anlaşma imzalamayı reddettiği "Afgan hükümetinin, ülkenin tamamını kontrol etmesinin zor olduğunu" da kabul etmişti.Amerikan istihbarat servislerinden bazı uzmanlar, Haziran ayında yetkililere verilen bir değerlendirme raporuna göre, Taliban'ın ülkeyi altı ay içinde ele geçirebileceğinden endişeleniyor.Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ise, Afgan güvenlik güçlerinin Taliban'ı kontrol altında tutabileceği konusunda ısrarlı. Gani, buna örnek olarak Afgan ordusunun Taliban'dan Çarşamba günü geri aldığı, Batı'daki Kale Enav'da bulunan hükümet binalarını gösteriyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER