Taliban Genel Af İlan Etti

AFP'nin haberine göre, Taliban hükümet yetkilileri için 'genel af' ilan etti ve işe geri dönme çağrısı yaptı. Taliban'ın Pazar günü ülkenin başkenti Kabil'e girmesi ile başlayan kaosta yeni bir gelişme yaşandı.

Taliban Genel Af İlan Etti

AFP'nin haberine göre, Taliban hükümet yetkilileri için 'genel af' ilan etti ve işe geri dönme çağrısı yaptı.

s-9987b74bd84bfde306e3d0ffa519f2b1f54b44
Taliban'ın Pazar günü ülkenin başkenti Kabil'e girmesi ile başlayan kaosta yeni bir gelişme yaşandı. Taliban'ın zaferi sonrası pek çok görevli çareyi kaçmakta bulmuştu. Taliban ise, hükümet yetkilileri için 'genel af' ilan etti.Aynı açıklamada 'işe geri dönün' çağrısına da yer verildi. Taliban'dan yapılan açıklamada, "Herkes için genel af ilan edildi... Bu yüzden rutin hayatınıza tam bir güvenle başlamalısınız" ifadelerine yer verildi.

Taliban'ın ülkeye hakim olma süreci

s-c819d8a121b91d1f74256d267e3e02a9707f14
ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde, bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken; Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu. Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı. Afganistan'ın İsmi Değişiyor - Afganistan Yönetimi Taliban'ın Eline Geçti: Taliban'dan Önceki Son Afganistan Görüntüleri... - Taliban Afgan Kadınlarının ve Kız Çocuklarının Hangi Haklarını Tekrar Elinden Alacak?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER