Tanju Özcan'dan Tepkilere Yanıt: 'Sığınmacı Kardeşlerimiz Rahatsız Oldularsa Şam’da Su Daha Ucuz'

"Yabancıların para birimi TL değil" Bugün basın toplantısı düzenleyen Başkan Özcan, 'İki yabancı uyruklu kişi Bolu’da evlenirse nikah ücreti 100 bin TL olacak.

Tanju Özcan'dan Tepkilere Yanıt: 'Sığınmacı Kardeşlerimiz Rahatsız Oldularsa Şam’da Su Daha Ucuz'
s-7a5d14fb47eebd1dc92937650b93bf022dcf21
Belediye Meclisinden Geçti: Bolu'da Yabancıların Su Ücretleri Dolar Kurundan Hesaplanacak

"Yabancıların para birimi TL değil"

Bugün basın toplantısı düzenleyen Başkan Özcan, 'İki yabancı uyruklu kişi Bolu’da evlenirse nikah ücreti 100 bin TL olacak. Bunun kararını aldık. Bizim suda farklı tarifelerimiz vardı, tek tarife yok. Meskenlerde ve küçük iş yerlerinde indirim yapıyoruz. Önemli olan gariban vatandaşın suyu ucuz kullanması. Yoksa çok büyük paralar kazanan sanayi kuruluşları elbette ödemelerini yapacaklar' diye konuştu.Yabancı uyruklu kişilerin resmi para biriminin TL olmadığını vurgulayan Özcan, 'Biz burada Amerikan doları üzerinden tahsilat yapacağız, demedik. Dijital sayaç kullanıyorsa saati aldığı gün Merkez Bankası'nın efektif satış rakamı neyse o fiyattan TL’ye güncellenecek. Biz daha önce suya 10 kat zam yapacağız demiştik, o zaman dolar 6 TL idi. Dolar, Sayın Bahçeli konuşurken 12 TL’ye çıktı. Bu benim sorunum değil' sözlerini kullandı.

"Anayasa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar"

Ayrımcılık yaptığı yönündeki iddialara da cevap veren Başkan Özcan, 'Ayrımcılık yaptığımız söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası açık. Anayasa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar. Yabancılar ile Türk vatandaşları eşit olacak, diye bir şey yok. Oturma izni almış olanlar bu zamdan etkilenecek. Birleşmiş Milletler’in geçici koruma altında tuttuğu bir grup var, onlar bunun dışında. Ayrıca Cenevre Sözleşmesi hükümleri gereğince Türkiye’de mülteci ya da göçmen statüsü kazananlardan bundan etkilenmeyecek' dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER