Tarihi Adım: El Salvador Kongresi'nden Bitcoin Tasarısına Onay

El Salvador Kongresi, kripto para birimi Bitcoin'in yasal hale getirilmesi için sunulan yasa tasarıya onay verdi. El Salvador, böylelikle dünyada dijital parayı resmen kabul eden ilk ülke oldu. Ülkenin, Bitcoin'i ülkenin resmi para birimi olan ABD dolarıyla kullanması bekleniyor.

Tarihi Adım: El Salvador Kongresi'nden Bitcoin Tasarısına Onay

El Salvador Kongresi, kripto para birimi Bitcoin'in yasal hale getirilmesi için sunulan yasa tasarıya onay verdi.

s-32f5dc4339fe5708a39d47c0dbc30210e5adf7
El Salvador, böylelikle dünyada dijital parayı resmen kabul eden ilk ülke oldu. Ülkenin, Bitcoin'i ülkenin resmi para birimi olan ABD dolarıyla kullanması bekleniyor.

"Kısa vadede bu gelişme istihdam yaratacak"

s-047aaefdfc9f1eda7df8f2b7ad6d91ad721639
Bukele, dün yaptığı açıklamada, yasanın El Salvador halkına istihdam oluşturacağına vurgu yaparak, "Gelecek hafta El Salvador'da Bitcoin'i yasal şekle dönüştürecek bu öneriyi Kongre'ye göndereceğim. Kısa vadede bu gelişme istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonomi dışındaki binlerce insan için finansal katılımı teşvik etmeye yardımcı olacak." demişti.Yurt dışında yaşayan El Salvadorluların yılda ülkelerine 6 milyar dolar gönderdiklerini dile getiren Bukele, Bitcoin sayesinde para gönderimini kolaylaştıracaklarını ve bir milyondan fazla düşük gelirli ailenin değişiklikten fayda sağlayacağını kaydetmişti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER