Tartışma Yaratan Öneri: 'Aldatmada Üçüncü Kişilere de Ceza Verilsin'

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, "aldatan eşlerin yanında, aldatan üçüncü kişiler hakkında da maddi ve manevi yaptırımlara hükmedilmesi için" kanuni ve idari düzenlemeler yapılmasını önerdi. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkan

Tartışma Yaratan Öneri: 'Aldatmada Üçüncü Kişilere de Ceza Verilsin'

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, "aldatan eşlerin yanında, aldatan üçüncü kişiler hakkında da maddi ve manevi yaptırımlara hükmedilmesi için" kanuni ve idari düzenlemeler yapılmasını önerdi.

s-c76f4f5c64b2035f0fc7a8c24cd5bb3eea7bfe
İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan’ın, TBMM Kadına Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’na ilettiği yazılı sunumundaki ifadeleri tartışma yarattı.Milliyet gazetesinden Bahar Atakan'ın haberine göre Arslan, sunumunda boşanma oranları ve nikahsız beraberliklerin arttığını belirterek, "İnsan fıtratına aykırı sapkın ilişkilerin belli çevreler tarafından kasıtlı şekilde meşrulaştırılmaya çalışılması aile kurumuna yönelik ana tehditler arasında yer almaktadır. Evlenmeksizin birlikte yaşama, toplumsal değerlerimizle bağdaşmadığı gibi kadının şiddete ve farklı şekilde mağduriyetine neden olabilmekte; kadın ve çocuk hakkı ihlalleri öncelikli olmak üzere, birçok sosyal ve psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir" dedi.

İnsan hakları ihlali

s-dbd1fb0930ea0cb94dad8176f46022d8ac2073
Türk Medeni Kanunu’nun 185. maddesinin 3. fıkrasındaki, “Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar” hükmü ile 322. maddesinde yer alan, “Ana, baba ve çocuk, ailenin huzur ve bütünlüğünün gerektirdiği şekilde birbirlerine yardım etmek, saygı ve anlayış göstermek ve aile onurunu gözetmekle yükümlüdürler” ifadelerini hatırlatan Arslan, “Zinanın sadece iki kişiyi ilgilendiren bir tercih sorunu olmadığı, aile ve toplum yapısını bozan, değerler sistemini yozlaştıran bir fiili olduğu kabul edilmelidir. Sadakatsizlik bir hak değil, çok yönlü bir insan hakları ihlalidir” dedi.

"Şiddete zemin oluşturuluyor"

s-0ade1be3091407be4e06901c4ac3996df7f5f5
Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı düşmeyecek şekilde, yeni bir zina düzenlemesine TCK’da yer verilmesini öneren, bunun için TBMM’ye çağrı yapan Arslan, sunumunda, "Aldatan eşlerin yanında, aldatan üçüncü kişiler hakkında da maddi ve manevi yaptırımlara hükmedilmesi için gerekli kanuni ve idari düzenlemeler yapılmalıdır. Zira, zina kadına yönelik şiddetin önemli bir sebebini oluşturduğu gibi diğer eş ve çocuklar açısından da psikolojik şiddet başta olmak üzere farklı şiddet türlerine zemin oluşturmaktadır" ifadesini kullandı.

"Sunumda skandallar içeriyor"

s-730c436d1e24230590ee29468a8a24d10c4571
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, TİHEK Başkanı Süleyman Arslan’ı, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonunda yaptığı sunumu eleştirerek, istifaya davet etti. Komisyonun CHP’li üyeleriyle basın toplantısı düzenleyen Taşcıer, şunları söyledi: “Kadınların birey olduğuna dahi inanmayan bir kişi ile karşı karşıyayız. Sunumu sayısız skandallar içeriyor. Biz kadın haklarına dayalı bir sunum beklerken değil kadın hakları, insan haklarına dahi aykırı bir sunumla karşı karşıya kaldık. Ayrımcı, nefret kusan bir dille insan hakları karşıtı olduğunu ifade etti. Bu kurum başkanının varlığı, akıl almaz bir olaydır. Daha kadına yönelik şiddetin ne demek olduğunu bilmiyor. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, bir an önce o makamı boşaltmalı ve istifa etmelidir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER