Tekelciler Alkol Yasağına Tepkili: 'En Tedirgin Olduğumuz Şey Bundan Sonrası, Devamı Gelirse Ne Olacak?'

Tekelciler, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında duyurduğu 17 günlük tam kapanma yasağı boyunca alkollü içki satışının da yasaklanmasına tepkili.

Tekelciler Alkol Yasağına Tepkili: 'En Tedirgin Olduğumuz Şey Bundan Sonrası, Devamı Gelirse Ne Olacak?'

Tekelciler, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında duyurduğu 17 günlük tam kapanma yasağı boyunca alkollü içki satışının da yasaklanmasına tepkili. “Aslında bizim en tedirgin olduğumuz şey bundan sonrası" diyen tekel esnafı, Ama bundan sonra da devamı gelirse ne olacak?” diyor

s-d7bef59c023427743f1b35d467d1ca0b834e96
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında duyurduğu ve Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak olan 17 günlük tam kapanma yasağı boyunca alkollü içki satışının da yasaklanması tartışılmaya devam ediliyor.Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, bir işletmeci İbrahim Taş, alkol yasağının mantığını anlayamadıklarını ifade ederek “Koronavirüs ile nasıl bir bağlantı kurup yasak getirdiler, bu bizim için bir soru işareti. Bizim gibi işletmelerin para kazandığı tek şey alkol. Bu olmadığında dükkân nasıl dönecek? Aslında bizim en tedirgin olduğumuz şey bundan sonrası. Tamam şu an karantina günlerinde yasakladı. Ama bundan sonra da devamı gelirse ne olacak?” dedi.

'Gayrimüslimler var'

s-1d9ee8c815eea96178727ffe8b32fc8c7c7563
30 yıldır Tekel işleten 61 yaşındaki Şakir Kudan da çok sayıda müşterisinin yasak kararını duyunca stok yapmak için alışveriş yaptığını söyledi. Kudan, “Müşteri bu durumdan hiç memnun değil. Kurtuluş çok kültürlü bir yerdir. Bizim gayrimüslim müşterilerimiz de var. Onlar biz niye etkileniyoruz bu süreçten diye soruyorlar. Alkolü yasaklayarak ‘kimse içmesin’ diyor. Bu kadar basit. Ama vergisinin yüzde 74’ini alıyor. Aldığı verginin imamından tutun da herkese harcıyor. Bu vergi helal ama alkol haram. 17 gün kapalısın diyor, tamam kapatalım. Ama kiramı vergimi alırım diyor. Bu sektörde ekmek yiyen çok sayıda insan var. Şu an sevkıyatlar dahi durduruldu" diye konuştu.

'50 yıldır görmedim'

s-7575ea068bb0110cadec00373bd8a8651d46b4
80 yaşındaki 50 yıllık Tekel işletmecisi Ahmet Köroğlu da dükkânını kapatmak zorunda kalacak. 50 yıl boyunca hiç böyle bir yasak kararı ile karşılaşmadığını söyleyen Köroğlu, “Benim ufacık bir dükkânım var. Bozulacak çok fazla malım yok bozulacak olan çok var. 17 gün boyunca ben ne yapacağım? Ya sokaklarda göbek atacağım ya da delireceğim. Kapatmak zorundayım. Müşteri gelip benden içki isterse ne diyeceğim? Veremeyince de bu kez bana şiddet uygulayacak. Camiler de açık olacakmış, orada virüs yok anlaşılan" ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER