Teknesi Olana Kapanma Sürecinde Muafiyet: Denize Açılabilecekler

Muğla Valiliği, İl Hıfzısıhha Kurulu’nun aldığı kararda charter tekneler ile özel tekne sahiplerine yeni kolaylıklar sağlandı.

Teknesi Olana Kapanma Sürecinde Muafiyet: Denize Açılabilecekler

Muğla Valiliği, İl Hıfzısıhha Kurulu’nun aldığı kararda charter tekneler ile özel tekne sahiplerine yeni kolaylıklar sağlandı. İçerisinde yaşam mahalli olan (kamaralı) tekneler konut olarak değerlendirileceğinden, bu teknelerde hali hazırda ikamet eden şahısların tekneleri ile denize çıkabilmelerine olanak sağlandı.

s-2e2f5c0048419c87e6876351a7d47b97c6c93d
Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, Türkiye genelinde 17 gün sürecek kapanma kararının ardından Muğla Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu Toplantısı'nda aldığı kararları açıkladı. Bir dizi yeni tedbir açıklandı. İlave tedbir kararları Muğla Valiliği internet sitesinde yayımlandı.Karara göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonları kapatılacak. Ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerlerinin getirilen kısıtlamalara tabi olması nedeniyle, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirlerin alınmasına karar verildiği belirtildi.

Charter tekneler düzenli seferlerini yapabilecek

s-e5bb8c5c3a99b551954f097c3e4a6997c6c058
Valilik kararında ayrıca charter tekneler ile yeni düzenlemeler de yer aldı. Buna göre, charter teknelerinin sadece yurt dışından gelen yabancı turistler ile seferlerini yapabilmelerine, charter teknesi ile gidip gelen turistlerin, tekneyi teslim ettikleri / teslim aldıkları noktalarda bulunan charter çalışanlarının, söz konusu teknelere lojistik destek sağlayanların, charter teknelerini kiralama ofisinde çalışanların  ve turist rehberlerinin kısıtlamadan muaf olmasına karar verildi.

Özel teknesi olana muafiyet

s-0d87cf8668d8a4af74557dadc9176fb26a0bd1
Özel teknesi olanlar için de alınan yeni kararlarda içerisinde yaşam mahalli olan (kamaralı) tekneler konut olarak değerlendirileceğinden, bu teknelerde hali hazırda ikamet eden şahısların tekneleri ile denize çıkabilmelerine, koylarda bulunabilmelerine, ayrıca zorunlu hallerin oluşması halinde (sağlık sorunu, tekne arızası, olumsuz hava koşulları, temel gıda ihtiyaçları, atık transferi vb. ) teknelerin liman ve marinalara giriş çıkış yapabilmelerine olanak tanındığı açıklandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER