Tepkilere Rağmen: Salda Gölü'ne Millet Bahçesi İçin İhale Yapıldı

Burdur'da bulunan ve "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü'ne Millet Bahçesi yapılmasına karşı yürütülen kampanyalar sonuç vermedi.

Tepkilere Rağmen: Salda Gölü'ne Millet Bahçesi İçin İhale Yapıldı
Burdur'da bulunan ve "Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü'ne Millet Bahçesi yapılmasına karşı yürütülen kampanyalar sonuç vermedi. İnşaatı üstlenecek firmayı belirleyecek ihale bugün düzenlendi.  s-1691a47f32e0d49f82d3bbaff1b470150d4384 Burdur İli Yeşilova İlçesi, Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi ihalesi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 19'uncu maddesinde belirtilen "Açık İhale Usulü" ile bugün gerçekleştirildi.

7 firma teklif verdi

s-029ac63350015d38b2d1d18bb53f2e64e8ddb2 TOKİ'nin İstanbul Halkalı'da bulunan ek hizmet binasında saat 15.00'da yapılan ihaleye 7 istekli firma teklif verirken, değerlendirme sürecinin ardından kazanan firma ile sözleşme imzalanıp millet bahçesinin yapımına başlanacak.

Projenin toplam alanı 140 bin metrekare

s-dfddf44859db64130362f0d17c90be9b17f135 İhalenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Yeşilovalı 5 kişi adına Isparta İdare Mahkemesi'ne açılan davanın avukatlarından Münip Ermiş, projenin toplamda 140 bin 496 metrekarelik iki alanı kapsadığını açıkladı.Birinci alanın, Salda Gölü'nün güneydoğusundaki Kayadibi'nden başlayıp, Yeşilova ilçe merkezinden Yeşilova Belediyesi'ne ait halk plajını da içine alarak orman kampına kadar uzadığını belirten Ermiş, ikinci kısmın ise kamuoyunun 'Saldivler' ya da 'Maldivler' diye adlandırdığı Salda köyü sınırındaki beyaz kumsal ve turkuaz rengin en yüksek olduğu bölgeden Doğanbaba köyüne kadar olduğunu söyledi. Münip Ermiş, ihaleye çıkarılan uygulama projelerine göre iki kısımda toplam 4 bin 413 metrekarenin üzerinde yapı bulunduğunu söyledi.

İmza sayısı 100 bini geçti

s-4c993d3f1d522d749d6f137f4a1190c81e7344 Diğer yandan projeye karşı çıkan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker'in change.org.tr üzerindeki imza kampanyasına şu ana kadar 100 binden fazla kişi destek verdi. Kampanyada, "Önümüzde Uzungöl gibi çok kötü bir örnek bulunmaktadır. Türkiye'nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl'ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Gölü'nün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma, gölün tüm orijinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır. Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşma, doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır" denildi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, Millet Bahçesi projesine ilişkin "Böyle giderse Salda Gölü beş yıl sonra yok olacak’ demişti.

Salda Gölü, 31 Temmuz'da 'Millet Bahçesi' Yapımı İçin İhaleye Çıkarılıyor: 'Böyle Giderse Beş Yıl Sonra Yok Olacak' -

Projenin iptali için sosyal medyadan da kampanya yürütülüyordu.

'Millet Bahçesi' Yapımı İçin İhale Tarihi Belli Olmuştu: Sosyal Medyadan #Saldayadokunma Tepkisi -

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, gelen eleştirilere karşı "Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz" demişti.

Bakan Kurum: 'Millet Bahçesi Projemizle Salda Gölü'nün Çevresinde Yapılaşmaya İzin Vermeyeceğiz'
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER