kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Tokat'ta Alevi Köylerinin İşaretlendiği Harita: Tepkilerin Odağındaki Doktor Ne Dedi?

Tokat’ın Almus ilçesinde çalışan bir doktorun Sağlık Bakanlığı’na ait ilçe haritasında Alevi köyleri kırmızı renkle işaretlemesi tepkiye neden oldu.

Tokat'ta Alevi Köylerinin İşaretlendiği Harita: Tepkilerin Odağındaki Doktor Ne Dedi?

Tokat’ın Almus ilçesinde çalışan bir doktorun Sağlık Bakanlığı’na ait ilçe haritasında Alevi köyleri kırmızı renkle işaretlemesi tepkiye neden oldu. Hakkında soruşturma başlatılan doktor, köyleri daha iyi tanımak için tamamen iyi niyetle haritaya eklemeler yaptığını söyledi.

s-c8fede5d14ee9a17ed72a11c4d9601a6fa0c8f
Tokat’ta Sağlık Bakanlığı logolu bir haritada bazı köylerin kırmızı renkli ‘Alevi’ yazısı ile işaretli olduğu ortaya çıktı. Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, bakanlığın böyle bir haritası olmadığını ve harita üzerinde değişiklik yapan doktor hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Harita nasıl ortaya çıktı?

s-14e6369dac8bdfcfa3704c5d7206e6b8f39645
Cumhuriyet'in haberine göre filyasyon ekibinde çalışan doktor Ö.M.İ, Arısu Köyü'nden gelen bir yaşlı kadın hastanın köyünü bulmak için hasta yakını Ümit Erdoğdu’ya bir harita göndererek köyünün nerede olduğunu işaretlemesini istedi. Hasta yakını Ümit Erdoğdu haritada bölgedeki köylerin eski ve yeni isimlerinin altında sadece Alevi olan köy isimlerinin altında kırmızı yazı ile “Alevi” yazdığını gördü. 
“Doktorun gönderdiği haritaya bir baktım, Alevi köyleri işaretlenmiş, üzerine kırmızı yazı ile ‘Alevi’ diye yazılmış. Doktoru tekrar aradım ‘Abi bu harita nasıl bir harita?’ diye sordum. ‘Bana bir arkadaşım attı, farkında değilim’ dedi. Haritanın altında Sağlık Bakanlığı yazıyor, nasıl böyle bir harita olur? Bu şekilde ayrıştırılmak, ikinci sınıf muamelesi görmek insanın zoruna gidiyor. Kim yaptı bu haritayı, böyle bir ayrımcı harita olabilir mi?”

"Bir tabip hastalarının etnik kökenini niçin merak eder?"

s-d4e0497a48f4692e5d6c52c89e8c16b929cc3e
Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı ve Pirsultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan “Hipokrat yemini etmiş bir tabip hastalarının etnik kökenini niçin merak eder, böyle bir ayrımcı harita hazırlar?” diye tepki gösterdi. 
"Yirmi birinci yüzyılda dünya ile, Avrupa ile bütünleşeceğiz diyerek devlet nüfus cüzdanındaki din hanesini kaldırdı. Alevi ayrımcılığı toplumda belli kesimlerin bilinçaltına yerleşmiş durumda. Bunu onaylamamız, kabul etmemiz mümkün değil, bu durum buzdağının sade görünen kısmı.”

"Küçüklüğümden beri saz çalarım, Aleviliğe ilgi duyarım"

s-db4a3f47af5117c13b65cd76d8f6678da97565
Cumhuriyet’e konuşan doktor Ö.M.İ ise Alevi kültürüne olan merakından dolayı böyle bir harita hazırladığını savundu. 
“Ben küçüklüğümden beri saz çalarım, babam da saz çalar, Aleviliğe karşı bir ilgi duyarım. Onların yaşam tarzını ve kültürünü merak ederim, çocukluğumdan beri. Hep hayalim vardır, cemevlerine gidip bir dedenin yanında saz çalmak isterim. Alevi değiliz ama Alevi’lerle et ve tırnak gibiyiz, iç içeyiz. O haritayı da 2018 yılının yazında çizdim, toplum sağlığına ben yeni atandım. Haritayı gördüm, fotoğrafını çektim, acaba hangi köyler Alevi köyü diye çevreme sordum. Haritanın üzerine Alevi köylerini Alevi diye yazdım. Tamamen bireysel merakımdan dolayı bu haritayı yaptım, başka bir yerde de paylaşmamıştım. Olayın bu boyuta ulaşacağını düşünemedim, çok üzgünüm ve hatamın da farkındayım, hiç yapamamalıydım."

Soruşturma başlatıldı

s-46c8d2861324652711dfb1824bd45d6d54a684
Tepkilerin ardından yazılı bir açıklama yapan Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, "İlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştır” denildi. Ağızlarını Bantladıkları Kuzuları Aracın Farlarına Bile Gizlemişler! - İsveç, Rengeyikleri İçin Özel Köprüler İnşa Edecek - Avukatı Duyurdu: İşkenceci Eşini Öldüren Melek İpek Üniversiteye Hazırlanıyor
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER