Troçki, Bob Dylan, Hz. Ali ve Diğerleri: Sedat Peker'in Gösterdiği Kitaplara Talep Arttı

Sedat Peker'in videoları en çok yayıncılık sektörüne yaradı.

Troçki, Bob Dylan, Hz. Ali ve Diğerleri: Sedat Peker'in Gösterdiği Kitaplara Talep Arttı

Sedat Peker'in videoları en çok yayıncılık sektörüne yaradı. Videolarda gösterdiği kitaplara olan talep arttı, Türkali'nin romanının internet baskısı bitti, Hayırsız Peygamber Bob Dylan kitabı 2. baskıya hazırlanıyor.

s-55bfeb014fdf760713c0c59006b9d402b82955
Türkiye, bir süredir Sedat Peker'in videolarına kilitlenmiş durumda.Peker'in anlattıkları sosyal medyanın ve siyasetin öncelikli gündemi haline geldi.Peker'in yayınladığı videolar ve FaceTime görüşmeleri (7 Haziran 2021 Pazartesi gününe kadar) 100 milyondan fazla izlendi. Peker, kamerasının karşısına kitaplarla çıkıyor.Independent Türkçe'den Cihan Arpacık'ın haberine göre, İlk videoda Mario Puzo'nun yazdığı Omerta ve Aptallar Erken Ölür kitapları vardı.Herkes bu kitaplarla verilen mesajları anlamaya çalışırken Peker'in kütüphanesinin diğer üyeleri de başka videolarda görünmeye devam etti.

İlerleyen videolarda Peker, çokça bahsettiği kamerasının karşısına şu kitaplarla çıktı

s-32c58ca6863fa1ec027bdffa8b8f428c759a94
Kovulan Sosyalist Troçki – Isaac DeutscherBaba'nın Dönüşü – Mario PuzoAptallar Erken Ölür – Mario PuzoHayırsız Peygamber Bob Dylan – Mike MarquseeSon Cüret – Yılmaz ÖzdilHz. Ali- İslam’ın Doğuşu ve İlk Ayılıklar – Oral ÇalışlarEzilmiş ve Aşağılanmışlar - DostoyevskiHer Şey Seninle Başlar – Mümin SekmanAile – Mario PuzoMünih'e Kadar 6 Mezar – Mario Puzo

Alfa'nın kitaplarına talep yüzde 10 arttı.

s-bd1f00ce66b739ecd122c64934a6f438f1fa89
Peki, son günlerin en "popüler" ismi olan Peker'in dekor olarak kullandığı kitapların satışlarında bir değişiklik oldu mu?Peker'in videolarında bastığı 3 kitap kullanılan Alfa Yayın Grubu'nun satış departmanı, yayınlardan sonra sözkonusu kitaplarda bir hareketlilik yaşandığını belirtiyor. Peker bu videolarla, sözkonusu yayın grubu tarafından piyasaya sürülen "Kovulan Sosyalist", "Her Şey Seninle Başlar" ve "Hz. Ali-İslam'ın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar" isimli kitaplara olan talebi yüzde 10 oranında arttırdı.

Türkali'nin romanına internetten rağbet arttı.

s-05f760e03e3f289876edd20b53f6b6f7f1968b
9. videoda Peker'in bahsettiği Vedat Türkali'nin "Bir Gün Tek Başına" isimli romanının ise internet stoklarının tükendiği gözleniyor.Bu kitap Ayrıntı Yayınları tarafından basılıyor. Videoların en büyük faydası ise butik bir yayınevi olan Paris Yayınları'na oldu.

'Pandemi nedeniyle elimizde kalmıştı, şimdi tatlı tatlı satılıyor.'

s-506fee74cb6e222334a0fc538d476ddd1f917f
Geçen yıl, pandeminin başlarında basılan "Hayırsız Peygamber Bob Dylan" kitabının dağıtımı kapanma ve kısıtlamalar nedeniyle istenildiği gibi yapılamamış ve dünyada beğeniyle okunan bu eser Türkiye'de hak ettiği ilgiyi yakalayamamıştı.Paris Yayınları'nın sahibi Muammer Kıranoğlu, "Hal böyle olunca üzülmüştük. Çünkü çok önemli bir kitap bu. Sadece Bob Dylan'ı değil o dönem ABD'de yaşanan büyük değişimi de anlatıyor. Ama pandemi şartları nedeniyle satış rakamları düşüktü ve kitaplar elimizde kalmıştı. Ebatlı olduğu için de maliyetli bir kitaptı" diye konuştu.Kitabı Sedat Peker'in masasında gördüğünde "şok olduğunu" söyleyen Kıranoğlu, "'Bu kitap Sedat Peker tarafından duyurulacak' deselerdi inanmazdık. Hatta korkardık. Ama şimdi elde kalan kitaplar tatlı tatlı satılıyor" ifadelerini kullandı.Kıranoğlu, kitabın ilk baskısının büyük oranda tükendiğinin altını çizerek 2. baskı için hazırlıklara başladıklarını da belirtti. Yayıncılık sektörüne devlet desteğinin olmadığını, kağıt fiyatlarının da çok yükseldiğini anımsatan Kıranoğlu, "Böyle bir durumda kitabımızın reklamının yapılmış olması bizi tabii gülümsetti" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER