Trump'ın Virüs Notları: 'Korona'nın Üzerini Çizip 'Çinli' Yazdı

Koronavirüsü 'Çinli' diye nitelediği için pek çok kesimin tepkisini çeken ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs görev gücüyle düzenlediği toplantıda önündeki notlarda korona kelimesinin üzerini çizerek yine 'Çinli' yazdığı görüldü.  Washington Post foto muhabiri .

Trump'ın Virüs Notları: 'Korona'nın Üzerini Çizip 'Çinli' Yazdı

Koronavirüsü 'Çinli' diye nitelediği için pek çok kesimin tepkisini çeken ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs görev gücüyle düzenlediği toplantıda önündeki notlarda korona kelimesinin üzerini çizerek yine 'Çinli' yazdığı görüldü. 

s-937bdbae79d24a95175fa5a18685943543653c
Washington Post foto muhabiri Jabin Botsford, Trump'ın notlarının fotoğrafını çekip Twitter'da paylaştı.Fotoğrafta Trump'ın notlarında 'Çinli virüs' yazdığı görüldü.

'Çünkü Çin'den geliyor'

s-637ec07bd6ed039baeb01f94db11646384731c
Botsford, "Beyaz Saray'da koronavirüs görev gücüyle konuşan Başkan Trump'ın notlarının yakın çekiminde ‘Corona’nın üzerine çarpı atıldığı, yerine ‘Çinli’ Virüs yazıldığı görülüyor" diye ekledi.Trump'ın öncülüğünde Cumhuriyetçi pek çok Kongre üyesi de pandemiden 'Çinli virüs' diye söz ediyor.ABD Başkanı bu yüzden ırkçılıkla suçlanmasına, çarşamba günkü basın toplantısında, "Kesinlikle hayır. Bence onlar da yüzde 100 benimle hemfikir olurdu. bu Çin'den geliyor" yanıtını verdi.

'Virüs sınır tanımaz'

s-288ad9ed3e7813d774c26c16f15c015b394216
Çin hükümetinin sert tepki gösterdiği Trump ve Cumhuriyetçiler, 'Çinli virüs' ifadesini terk etmeleri için Demokratların baskısı altında.ABD'li sağlık yetkilileri de 'Çinli virüs' demenin ırkçı kimlik siyasetine yol açacağı uyarısı yapıyor.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Servis Programı Direktörü Dr. Mike Ryan, 'virüslerin sınır tanımadığı ve bulaşırken etnisite, deri rengi ve banka hesabı tanımadığı' ikazında bulundu. Ryan, o yüzden 'bireylerin virüsle bağlantılandırılmasına ve damgalanmasına yol açacak dil kullanılmasından kaçınılması' çağrısı yaptı.Sputnik Türkiye
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER