Türkiye'nin Gündemindeki Hentbolcu Merve Akpınar Okuluna Alınmadı

Kendisine yapılan cinsiyet ayrımcılığına gösterdiği tepkiyle gündem olan 13 yaşındaki hentbol oyuncusu Merve Akpınar, antreman yaptığı sahayı basın mensuplarına göstermek istedi.

Türkiye'nin Gündemindeki Hentbolcu Merve Akpınar Okuluna Alınmadı

Kendisine yapılan cinsiyet ayrımcılığına gösterdiği tepkiyle gündem olan 13 yaşındaki hentbol oyuncusu Merve Akpınar, antreman yaptığı sahayı basın mensuplarına göstermek istedi. Ancak okul yönetimi buna izin vermedi. 

s-10ff1a33545e79f4c37fc6c1ea2f5bc2ec05ec
Şanlıurfa'ya bağlı kırsal Gürcü Tepesi Mahallesi'nde yaşayan Ali ve Emine Akpınar çiftinin Konuklu İmam Hatip Ortaokulu 9’uncu sınıf öğrencisi olan kızları Merve Akpınar, geçtiğimiz günlerde Hentbol Federasyonu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gitti. Burada DHA’ya yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken küçük kız, “Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın, oran buran görünür" diyerek çevre beni dışladı. Sonra ben de ’Hayır, ben neden oynamayayım?’ dedim. O zaman kendime bir söz verdim. Başta Türkiye ve ’köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim ve sesi olacağım’ diye. Hem meslek sahibi olup onu yapacağım, hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, bırakmayı da hiç düşünmüyorum” demişti.“Okulun toprak sahasında oyun oynamanın çok zor olduğunu ifade eden Akpınar, "Sinekler ağzımıza giriyordu. Ayaklarımızdaki beyaz çoraplar kahverengiye dönüyordu. Toprakla aynı renk oluyordu. Kızgın güneşe rağmen bu başarıyı yakaladık. Bize yeni bir spor salonunun yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 13 Yaşındaki Hentbolcu Merve Akpınar: 'Sen Kızsın, Şort Giyemezsin, Erkeklerin Yanında Oynayamazsın Dediler' -

Okula girmesine izin verilmedi

s-3732fd60b2fb188670b2ffc34defa0ff21de8e
Yerel Bizim Haber Ajansı’nın haberine göre Akpınar, gazetecilerle birlikte Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na giderek antrenman yaptığı sahayı göstermek istedi. Ancak bu duruma okul idarecileri, Haliliye Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatı gereğince okul içinde ve bahçesinde çekim yapılmayacağını belirterek izin vermedi. Okul yöneticileri, Merve ile beraberinde bulunan gazetecileri okula almadı. Yaşananlara bir anlam veremeyen Merve, “Ben okuluma yeni bir spor salonu açılması saha yapılmasını istiyorum. Benden sonraki kız çocukları kızgın güneşte toprakta zorluk çekmesini istemiyordum" dedi. Türkiye’de en ünlü kulüplerden ve sanatçılardan destek geldiğini anlatan Merve Akpınar, tüm kızların sesi olmak için bu zorlukları göğüslemeye çalıştığını ifade etti. Merve’nin hocası olan Bayram Kaplan’a ise gazetecilere kesinlikle açıklama yapılmaması yönünde Haliliye Milli Eğitim Müdürlüğünce uyarı yapıldığı öğrenildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER