Twitter'da Irkçı Sloganın Yer Aldığı Video Paylaşan Trump, Tepkilerin Arkasından Paylaşımı Sildi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, ülkede beyazların üstünlüğüne inanan ırkçı grupların kullandığı "Zorlama beyazlara" sloganının yer aldığı bir video paylaştı. Trump, dün yaptığı paylaşımda, Florida eyaletine alt Sumter şehrinde emeklilerin yaşadığı The.

Twitter'da Irkçı Sloganın Yer Aldığı Video Paylaşan Trump, Tepkilerin Arkasından Paylaşımı Sildi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, ülkede beyazların üstünlüğüne inanan ırkçı grupların kullandığı "Zorlama beyazlara" sloganının yer aldığı bir video paylaştı.

s-aacea7eaa0ca64bc33848571f2e01ae0a2c2ad
Trump, dün yaptığı paylaşımda, Florida eyaletine alt Sumter şehrinde emeklilerin yaşadığı The Villages beldesindeki destekçilerinin hazırladığı videoyu paylaşarak, "The Villages'ın hoş insanlarına teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.Videonun daha birincil dakikalarında, Trump pankartları ve bayraklarıyla donattığı golf arabasını süren bir destekçinin "Kuvvet beyazlara" diye bağırdığı duyuldu. Videonun geri kalanında da Trump destekçileri ile muhalifleri arasında, muhaliflerin destekçilerine "Naziler", "ırkçılar" diye bağırdığı münakaşaların görüntüleri yer aldı.

Trump, medyada ve sosyal medyada ortaya çıkan tepkiler üstüne ilerleyen saatlerde paylaşımı sildi.

s-1e5a3efacb5f35356a90120942744a2fcaf3fe

'Videoda bulunan bir beyanı duymamıştır'

s-b87f076b3ec6cc12ba21f8cd2ae3bb7115b734
Beyaz Saray'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Başkan Trump, The Villages topluluğunun hayranıdır. Videoda yer alan bir beyanı duymamıştır, onun gördüğü çok sayıda destekçisinin duyduğu büyük heyecandır." ifadelerine yer verildi.CNN International'ın yayınına katılan siyahi Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Tim Scott, Trump'ın paylaşımı yapmasının hata olduğunu ve derhal kaldırması gerektiğini belirtti.

Biden: Trump tarafını seçti

im-media.voltron.voanews.coms-c89d0dd1ebc3cc48b69a1579b09a8d0339b7d6
Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Partinin adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden da konuyla ilgili tanımlama yaptı.Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis kadar gözaltına alınırken öldürülmesinin arkasında ülke çapında ırkçılık konusunda ortaya meydana çıkan hassasiyete dikkati çeken Biden, "Ülkenin ruhu için savaş verdiğimiz bir dönemdeyiz. Başkan, bu savaştaki tarafını seçmiştir fakat hiç şüpheniz olmasın bu bizim kazanacağımız bir savaş olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.Trump'ın paylaşımı, Floyd'un öldürülmesine tepki olarak ülke çapında polis şiddetini ve ırkçılığı kınayan protestoların yapıldığı, esaret dönemine ait, İç Savaş'ta köleliğin devamını savunan Amerika Konfedere Devlet Birliği içindeki eyaletlerin lider figürlerinin yer aldığı heykel ve anıtlarla o döneme ait sembollerin kamusal alanlardan kaldırılmasının gündemde olduğu bir döneme geldi.

Tarihi anıtlar ve heykellerin korunmasına dair kararname imzaladı

s-d6fcefd8a17b8fea036d0eb0f6b0ee4651a1bc
Anıt ve heykellerin kaldırılması için yapılan girişimlere aleyhinde olan Trump, aynı gün ülkedeki tarihi anıt ve heykellerin korunmasını öngören başkanlık kararnamesini imzaladığını duyurdu.Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Amerikan anıtlarını ve heykellerini korumak ve son dönemde yaşanan zorlama taşıyan suçlarla uğraş için fazla kuvvetli bir kararnameyi imzalama imtiyazına eriştim. Büyük ülkemize karşı bu yasa dışı eylemlere başvuranları uzun hapis cezaları bekliyor." paylaşımında bulundu.Euronews
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER