Ünlü seslendirme sanatçısı Sungun Babacan vefat etti

Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan 64 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü seslendirme sanatçısı Sungun Babacan vefat etti

Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından Sungun Babacan 64 yaşında hayatını kaybetti. Babacan, dünyaca ünlü birçok aktörü seslendirmişti.

Dünyaca ünlü birçok aktörün Türkçe seslendirmesini yapan sanatçı Sungun Babacan’ın vefatını, Oyuncular Sendikası duyurdu.

Twitter’da yaplan paylaşımda, “Seslendirme mesleğinin efsane isimlerinden, değerli ustamız ve üyemiz Sungun Babacan'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesi başta olmak üzere, tüm sevenlerinin ve seslendirme camiamızın başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi.

Usta isim, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu.

Babacan’ın vefat haberinin ardından, sanatçının sevenleri ve dostları üzüntülerini sosyal medyada baş sağlığı mesajlarıyla paylaştı.

“BUNDAN DAHA GÜZEL BİR YAŞAM VAR MI?”

Sungun Babacan yıllar önce verdiği bir röportajda şöyle konuşmuştu:

“45 yıldır stüdyolardayım kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü sevdiğim işi yapıyorum. Bir söz var, eğer sevdiğiniz işi yaparsanız ömür boyu çalışmak zorunda kalmazsını diye. Ben hiç çalışmadım. Bir günün akşamında ne kadar yorgun yatarsam yatayım, ertesi gün işlerim ne kadar yoğun yorucu olursa olsun, sabah kalktığımda tekrar sıfır kilometrede oluyorum. Bundan daha güzel bir yaşam biçimi var mı?”

SUNGUN BABACAN KİMDİR?

Sungun Babacan, 5 Ekim 1958’de Ankara’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme Bölümü’nü bitiren sanatçı, meslek yaşamına TRT’de başladı.

TRT’de 1980’li yılların ortalarında ‘Cumartesiden Cumartesiye’ adlı programın sunuculuğunu yapan Babacan, birçok sinema filmi ve dizide dünyaca ünlü sanatçıları seslendirdi.

Babacan’ın sesiyle hayat verdiği aktörler arasında Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Alec Baldwin, Jean-Claude Van Damme, Nicolas Cage, Sean Penn, Andy Garcia, Bruce Willis, Kevin Costner, Mel Gibson gibi isimler bulunuyordu.

Babacan uzun yıllar çeviri ve seslendirme yönetmenliği de yaptı.
(Sözcü)

Tiyatro oyuncusu Semih Sergen hayatını kaybetti

Mafya filmlerinin aranan ismi vefat etti

Usta edebiyatçı Rasim Özdenören vefat etti

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER