Vakıf Yurtlarına Bütçeden Ödeme Yapılacak

Yüksek öğrenim yurtları bulunan vakıf ve derneklere barınma ve beslenme yardımı olarak bütçeden ödeme yapılacak.

Vakıf Yurtlarına Bütçeden Ödeme Yapılacak

Yüksek öğrenim yurtları bulunan vakıf ve derneklere barınma ve beslenme yardımı olarak bütçeden ödeme yapılacak. Hangi yurda destek ödeneceğine Gençlik ve Spor Bakanlığı karar verecek. 

s-5f1146100bc8bcc4b8edc6dda87c18a79a68d9
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gire yönetmelikte, vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere yapılacak beklenme ve barınma yardımına ilişkin usul ve esaslar açıklandı.

Tüm vakıf ve derneklere verilmeyecek 

Destekten yararlanmak isteyen vakıfların en az 2 yıldır yüksek öğrenim öğrencilerine dönük yurt hizmeti veriyor olması, en az üç şehirde yurdu bulunması veya Ankara, İstanbul ve İzmir’de toplam 3 yurdu olması, ülke genelinde yükseköğrenim öğrencileri için en az 1000 kapasiteli yurt hizmeti faaliyeti yürütüyor olması şartları aranacak.

Bakan karar verecek 

Başvuru yapan vakıf ve dernekler yapılacak puanlamaya göre sıralanacak. Oluşacak sıralamaya beslenme ve barınma yardımı yılı bütçe ödeneği tutarı ile sınırlı kalmak şartıyla öncelik verilecek.Yardımdan faydalanabilecek yurtlar bakanlıkça yapılacak değerlendirme sonucu belirlenecek.

Tutarı her yıl iki bakanlıkça belirlenecek

Yapılacak beslenme ve barınma yardımının aylık tutarı, Bakanlık yurtlarında kalan öğrencinin devlete bir aylık maliyetini geçmemek üzere her yıl için Bakanlık ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenecek.

İmamoğlu protokolleri feshetmişti

s-2c3a8effe99497a8683d61516663e670e2fed7
Yönetmelikteki, 1000 kapasiteli yükseköğrenim yurdu bulunan “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf” tanımına uygun vakıflar arasında ilk olarak ENSAR, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) akıllara geliyor.AKP'li belediyelerin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde el değiştirmesi, bazı vakıfların ekonomik daralmasına neden olduğu iddia ediliyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen TÜRGEV VE TÜGVA 2020 yılında 44 öğrenci yurdunu kapattı.TÜGVA'nın 2018 yılında 58 olan yurt sayısı 2020 yılında 39'a, TÜRGEV'in ise 2018 yılında 49 olan yurt sayısı 2020 yılında 21'e düştü.İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), başkanlığa Ekrem İmamoğlu'nun seçilmesinin ardından aralarında TÜRGEV ve TÜGVA'nın da olduğu birçok vakıfla yapılan protokolü feshetmişti. İBB bu vakıflara 357 milyon TL aktarıldığını duyurmuştu.

Ayrıca bakınız

'Kadın Sünneti'ni Savunan Vakfa Vergi Muafiyeti Kaynak: Sözcü
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER