Yabancı Bankalardan Türkiye Uyarısı: 'Faiz Artırımı Gerekiyor, Hiperenflasyon Riski Var'

Societe Generale'dan 'hiperenflasyon' vurgusu... Dünya'da yer alan habere göre, Societe Generale stratejistleri paylaştıkları bir raporda Türkiye için 'hiperenflasyon' vurgusu yaptı.

Yabancı Bankalardan Türkiye Uyarısı: 'Faiz Artırımı Gerekiyor, Hiperenflasyon Riski Var'
s-1046565dfd3889973836af9bf6f99babad04fc

Societe Generale'dan 'hiperenflasyon' vurgusu...

Dünya'da yer alan habere göre, Societe Generale stratejistleri paylaştıkları bir raporda Türkiye için 'hiperenflasyon' vurgusu yaptı. Societe Generale, Türk lirasına olan güvenin azalmasıyla insanların bankalardan varlıklarını çekebileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini ve Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon dönemine yol açabileceğini savundu.

Credit Suisse: 'TL için büyük bir faiz artırımı gerekiyor.'

Credit Suisse ise yayınladığı raporda, TCMB'den bir faiz artırımı gelmediği sürece USDTRY'nin 14 seviyesine doğru gitmeye devam edeceğini öngördü.Raporda, 'Negatif geri besleme döngüsünün durması için, TCMB'nin agresif şekilde faiz artırması gerekli. USDTRY'nin istikrar kazanması için politika faiz oranının en azında yıllık enflasyon civarına getirilmesi gerekli, bu en az 500 baz puanlık bir artırım. USDTRY'de trendin tersine dönmesi için ise politika faizinin çok daha agresif şekilde artırılmasına ihtiyaç olması çok büyük olasılık. Politika faizi artırımı olmaz ise USDTRY'nin 14,00 gibi seviyelere ulaşabileceği görülüyor. Büyük bir faiz artırımı USDTRY'yi 11,00 civarına getirir' ifadeleri yer aldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER