Yasa Onaylandı: Fransa'da 15 Yaşından Küçüklerle Cinsel İlişki Rızaya Bakmaksızın Tecavüz Olarak Tanımlandı

Fransa'da rıza yaşını 15 olarak belirleyen ve bu yaşın altındakilerle cinsel ilişkinin "tecavüz" sayılmasını öngören yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Ülkede tartışmalara yol açan ve üzerinde kısmi değişiklikler yapılan tasarı 23 Mart'ta Senatodan geçtikten sonra Ul.

Yasa Onaylandı: Fransa'da 15 Yaşından Küçüklerle Cinsel İlişki Rızaya Bakmaksızın Tecavüz Olarak Tanımlandı

Fransa'da rıza yaşını 15 olarak belirleyen ve bu yaşın altındakilerle cinsel ilişkinin "tecavüz" sayılmasını öngören yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

s-e0f9cec0e0c57ac4b9690206a40bc642147fba
Ülkede tartışmalara yol açan ve üzerinde kısmi değişiklikler yapılan tasarı 23 Mart'ta Senatodan geçtikten sonra Ulusal Mecliste oylamaya sunuldu.Independent Türkçe'nin haberine göre oylamada "hayır" ve çekimser oy verilmeyen tasarı parlamentoda 67 "evet" ile onaylandı.Senatör Annick Billon tarafından hazırlanan tasarı çocuklara yönelik cinsel taciz ve tecavüzle mücadele etmeyi hedefliyor.

Kurallara uymayanlara 20 yıl hapis cezası öngörülüyor

s-25abc4bdad5ff23817a18a2274127b98004036
Tasarıya göre cinsel ilişki kişiler arasındaki yaş farkı 5'i geçtiği durumda "tecavüz" sayılıyor. Ensest ilişkilerde ise rıza yaşı 18'e çıkarıldı. Bu kurallara uymayanlara 20 yıl hapis cezası verilmesi öngörülüyor.Tasarıya göre, 15 yaşındaki küçük çocukları internet üzerinde cinsel ilişkide bulunmaya teşvik edenlere 10 yıl hapis ve 150 bin avro para cezası verilecek.Fransa'da yetişkin kişiler arasında yaşanan ensest ilişkiler hakkında herhangi bir yasak bulunmuyor. Fransız kanunlarında çocukların kaç yaşından itibaren cinsel anlamda reşit sayıldıklarına ilişkin bir düzenleme yer almıyordu.Çocuk hakları savunucuları ve dernekler, bu konuda alt sınırın belirlenmesi için hükümete çağrıda bulunmuştu.

'Tarihi adım'

s-14e5808cbe957a6245f1d71ec9424b1b4ddb3d
Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre; yasanın "tarihi adım" olduğuna dikkat çeken Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti "Artık hiçbir yetişkin saldırgan, 15 yaşından küçüklerin rızası gerekçesinin arkasına saklanamayacak" dedi.Önceki yasaya göre savcıların tecavüz ya da cinsel saldırı suçlamasında bulunmak için yetişkinin reşit olmayanı cinsel ilişki için zorladığını, tehdit ettiğini ya da kandırdığını kanıtlaması gerekiyordu. Ancak yeni yasada aralarında en fazla 5 yaş fark olan ergen ve genç yetişkin arasında cinsel ilişkiye cinsel saldırının sözkonusu olmaması şartıyla izin veriyor.Bazı milletvekillerinin 5 yaş fark durumunda cinsel ilişkiye göz yumulmasını eleştirirken, Adalet Bakanı Dupond-Moretti, 18 yaşında bir genci 14.5 yaşında bir kızla rızayla ilişkiye girdiği için hapse atmak istemediği savunmasını yaptı.Rıza meselesi özellikle 2018 yılında 28 yaşında bir erkeğin parkta tanıştığı 11 yaşında bir kız çocuğuyla cinsel ilişkiye girmekten mahkum edildiğinde ilkin çocuğun rızası gerekçesiyle tecavüzle suçlanmayıp hafif ceza almasıyla tartışmaya açılmıştı. Nobel Ödüllü 100 İsimden Çağrı: 'Aşıda Patentleri Askıya Alın!' - Gıdada Taklit ve Tağşiş Yapan İşletmelere, Yıllık Gayrisafi Gelirlerinin Yüzde 1'i Kadar Ceza Verilecek - Kamyon Hediye Etmişler: Elazığ Akçakiraz'da Belediyenin Bremen'e Gönderdiği 20 Kişiden 3'ü Geri Dönmüş
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER