kiralık bahis sitesi istanbul protez saç

Yeni Akit Yazarı: 'Sevr, Lozan ve Montrö'yü Feshetmek Mümkün, Bu Yetki Cumhurbaşkanı'na Verilmiştir'

Yeni Akit gazetesi yazarı Hacı Yakışıklı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle İstanbul Sözleşmesi'nin feshetmesiyle gündeme gelen Sevr, Lozan ve Montrö sözleşmelerine ilişkin olarak, "Feshetmek mümkündür.

Yeni Akit Yazarı: 'Sevr, Lozan ve Montrö'yü Feshetmek Mümkün, Bu Yetki Cumhurbaşkanı'na Verilmiştir'

Yeni Akit gazetesi yazarı Hacı Yakışıklı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle İstanbul Sözleşmesi'nin feshetmesiyle gündeme gelen Sevr, Lozan ve Montrö sözleşmelerine ilişkin olarak, "Feshetmek mümkündür. Bu yetki 'millet tarafından' Cumhurbaşkanı’na verilmiştir" dedi.

s-a29fccffd786b7c171b38af258f081e7c63c5a
Yakışıklı yazısında,  "Bu antlaşmalar 'Avrupa Konseyi Sözleşmesi/İstanbul Sözleşmesi' gibi değildir. İstanbul Sözleşmesi’nin 80. maddesi doğal fesih hakkı veriyordu. 73. maddede “Sözleşme hükümleri, kişilere daha uygun haklar sağlayan iç hukuk hükümlerine halel getirmez” diyor. Birilerinin dediği gibi bu sözleşme iç hukukumuzun üstünde değil! Lozan, Sevr ve Montrö ise bu sözleşmeden farklı!" görüşünü savundu. Yakışıklı ayrıca, "Söz konusu antlaşmalardan çıkmak da 'kesinlikle mümkün' olmakla beraber bunun ön hazırlığı yapılmadığı takdirde taraf ülkelerden karşı ataklar muhakkak gelecektir. Zaten Türkiye hükümet yetkilileri de 'Pat diye çıkalım' demiyorlar, hatta 'Çıkalım' da demiyorlar, 'Güncelleyelim' diyorlar. Türkiye’nin özellikle 2016 sonrası yaptığı atılımlar bu antlaşmaların “lehimize güncellenmesini” zorunlu kılıyor. Sevr, zaten 'askıda kalmış' bir antlaşmadır. Ağustos 1920’de imzalanan bu antlaşma, Temmuz 1923’te imzalanan Lozan’la beraber geçersiz kaldı. Yani bir antlaşmayı aslında başka bir antlaşma feshetmiş oldu. Lozan’ı askıya alacak olan da güçtür ve bu güçle imzalanan yeni antlaşmalardır. " ifadesini kullandı.

"Birileri “Güçlü Türkiye” istemiyor diye 100 yıl önce imzalanan metinlere mahkûm olmak zorunda mıyız?"

s-aae6ce4d12a4d945556eeb88f5b4649ca32166
Yakışıklı şunları kaydetti: "Bir antlaşmayı ortadan kaldırmanın en iyi yolu “yeni antlaşmalar” yapmaktır. 29 maddelik Montrö’den önce de defalarca “boğazlar sözleşmeleri” imzalandı. Her seferinde statüler değişti. Şimdi Türkiye lehine bir statü gelişebilir ve “Montrö isimli pranga” ayağımızdan çıkarılabilir. Hülâsa; antlaşmalardan çıkmak ve feshetmek mümkün ve bu bir mücadeleyi, hazırlığı gerektiriyor. Konuşmamız gereken asıl mevzu “Türkiye ne aşamada ve daha ne kadar yolumuz var?” sorusunun cevabıdır.Birileri “Güçlü Türkiye” istemiyor diye 100 yıl önce imzalanan metinlere mahkûm olmak zorunda mıyız? “Hayaller” şayet “akıldan” beslenmezlerse tozpembe kalmaya mahkûmdurlar! “Kanal İstanbul” ise tam da hayallerin akılla buluştuğu yerdir!"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da geçen hafta benzer bir açıklama yapmıştı

Meclis Başkanı: 'Erdoğan İsterse, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden de Montrö'den de Çıkabilir' -

Bu haberler de ilginizi çekebilir

2020'de İçkiden Alınan Vergi, 7 Bakanlığın Bütçesini Solladı! - 'Lebalep' Kongreleri Hatırlatan CHP'li Vekilden Kovid-19 Cezalarının İptali İçin Yasa Teklifi - Uyuşturucu Kullandığı Görüntülenen Kürşat Ayvatoğlu'nun Aylık Geliri Ortaya Çıktı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER