Yunan Cumhurbaşkanı'ndan kışkırtma: Eşek Adası'nı ziyaret etti

Yunanistan, Ege Adaları'nda üzerinden yeni bir tahriğe daha imza attı.

Yunan Cumhurbaşkanı'ndan kışkırtma: Eşek Adası'nı ziyaret etti

Yunanistan, Ege Adaları'nda üzerinden yeni bir tahriğe daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Aydın ilimize ast Eşek Adası'nı ziyaret etti.

Mart ayında görevine başlayan Yunanistan'ın bayan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou Ege Adaları üzerinden yeni bir tahrike imza attı. Sakellaropoulou, ilk hudut ötesi ziyaretini Aydınlatılmış ilimize emrindeki Eşek Adası'na gerçekleştirdi. Sakellaropoulou Türk toprağı olan Eşek Adası'na helikopterle geldi. Sakellaropulu'nun ziyaretinin 4 saat süreceği ve adada bulunan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunacağı ifade edildi.

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere'nin 1943'te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması'na taraf olan ABD'nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası'nın 12 Ada deniz sınırları haricen Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri atama yapıyor.

ANI DEFTERİNDE TAHRİK EDİCİ İFADELER

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu'nun, Eşek Adası'nda yer alan hatıra defterine şu satırları yazması bekleniyor: "Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkürler. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve meslek birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ama, bağımsızlık haklarından vazgeçmeye ya da ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz'de barışma, emniyet ve istikrarın sağlanması, milli stratejimizin temel direğidir."


Kaynak: DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER