Zihinsel Engelli Siyahiyi Yıllarca Köle Gibi Çalıştıran Amerikalıya 546 Bin Dolar Ceza

ABD'nin Güney Karolina eyaletindeki bir restoranda 5 yıl boyunca köle gibi çalıştırılan zihinsel engelli siyahiye verilen tazminatın iki katı olması gerektiğine karar verildi. Independent Türkçe'den Uğurcan Yıldız'ın derlediği habere göre, John Christopher Smith, söz konusu r.

Zihinsel Engelli Siyahiyi Yıllarca Köle Gibi Çalıştıran Amerikalıya 546 Bin Dolar Ceza

ABD'nin Güney Karolina eyaletindeki bir restoranda 5 yıl boyunca köle gibi çalıştırılan zihinsel engelli siyahiye verilen tazminatın iki katı olması gerektiğine karar verildi.

s-215e84ef9d4dd6cacf7f04d59a5d6f5ff85ed3
Independent Türkçe'den Uğurcan Yıldız'ın derlediği habere göre, John Christopher Smith, söz konusu restorana 1990'da henüz 12 yaşındayken bulaşıkçı olarak işe girmişti.Restoran Eylül 2009'da el değiştirmiş ve Bobby Paul Edwards mekanı işletmeye başlamıştı.Edwards bunun ardından Smith'i döverek ve tehdit ederek 5 yıl boyunca para vermeden haftada 100 saatten fazla çalıştırmıştı.

Talihsiz adamı restoranın arkasında hamamböceklerinin istila ettiği küçük bir odada yaşamaya zorlamıştı.

s-c9c49ad203c39518ca8703a2fe4d7fb6b9156f
Smith'in avukatı bu odayı "içler acısı ve insan sağlığına zararlı" şeklinde tanımlamıştı.Smith, Edwards'ın kendisini kemerle ve tavayla dövdüğünü ve kırbaçladığını söylemişti.Olay, bir müşterinin Smith'in vücudundaki yaraları fark edip yetkililerle iletişime geçmesinin ardından ortaya çıkmış ve restoran sahibine bir kişiyi zorla çalıştırma suçundan dava açılmıştı. Edwards 2019'da 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 273 bin dolar tazminat ödemesine karar verilmişti.Ancak 21 Nisan'da Temyiz Mahkemesi, söz konusu kararda federal çalışma kanunlarının hesaba katılmadığını belirtip tazminatın 546 bin dolar olması gerektiğine hükmetti. Bahçeli: '100 Maddelik Yeni Anayasa Önerimizin Hazırlık Aşaması Tamamlandı' - İntihar Ettiği Söylenen Askerin Ölümünün Şüpheli Olduğu İddia Edildi: 'Şopar Diye Hakaret Ediyorlardı' - Avrupa'nın İlk Yaşanabilir 3 Boyutlu Baskı Evi Kiracılarına Teslim Edildi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER