AIDS Öpüşerek Geçer mi? AIDS Hangi Yollarla Bulaşır?

Şuanda dünyada yaklaşık 77 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı tahmin ediliyor.  Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bu virüs hakkında bilinen birçok yanlış var. Peki, HIV virüsü nasıl bulaşır, tedavisi var mıdır? Ayrıntılar haberimizde!

AIDS Öpüşerek Geçer mi? AIDS Hangi Yollarla Bulaşır?

Şuanda dünyada yaklaşık 77 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı tahmin ediliyor.  Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bu virüs hakkında bilinen birçok yanlış var. Peki, HIV virüsü nasıl bulaşır, tedavisi var mıdır? Ayrıntılar haberimizde!

Tüm dünyada yayılmaya devam eden AIDS, ‘Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu’ da biliniyor. Toplumun birçok kesiminde tokalaşmak, aynı ortamda bulunmak, aynı telefonu kullanmak, öpüşmek, aynı bardağı kullanmak gibi yollardan AIDS virüsünün bulaştığına dair bir algı var. Ancak bunların birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Öte yandan AIDS konusunda bilinçli olmak hayati önem taşıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. M. Servet Alan, AIDS’in kan ve cinsel temasla bulaştığını, tokalaşma, aynı ortamda bulunma, aynı telefonu kullanma gibi yollardan bulaşmadığına dikkat çekiyor.

Bebeklere de Bulaşabilir

HIV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini hasara uğratarak AIDS’e neden olduğunu söyleyen Dr. Alan, “Bu enfeksiyon genellikle kan ve cinsel temasla bulaşmaktadır. Bazı durumlarda hastalığı taşıyan anneden bebeğe doğum yoluyla geçebilmektedir. Eğer gebelikte HIV saptanırsa gebe kadınlara tedavi başlanabilmektedir. Eğer HIV taşıyan bir anne varsa bebeğe geçiş olmaması için emzirme önerilmemektedir” diye konuştu.

Dr. Alan “Örneğin tokalaşmak, aynı ortamda bulunmak, aynı telefonu kullanmak, yanak yanağa öpüşmek, sivrisinek ısırması, aynı bardağı kullanmak gibi yollardan AIDS bulaşmaz” ifadelerini kullanarak bilinen yanlışları düzeltti.

Alan, doğurganlık çağındaki tüm kadınların HIV konusunda bilgilendirilmesini ve gerekiyorsa test yaptırılmasını söyledi. Alan, “Şüpheli bir durum varsa hemen bir enfeksiyon uzmanına başvurulmalıdır. HIV enfeksiyonu manikür veya pedikürde kullanılan cihazlardan, tıp ve diş hekimliğinde kullanılan malzemelerden de bulaşabilmektedir. Bu nedenle kullanılan materyallerin tek kullanımlık veya kişiye özel olması gerekmektedir” dedi.

Şüpheleniyorsanız Test Yaptırın!

HIV enfeksiyonunun gribe benzer belirtilerle başladığını ve yıllar süren bir sessizlik dönemine girdiğini kaydeden Alan, “Yaklaşık 10 seneyi aşan bir sürenin sonunda bağışıklık sistemi etkilenebilir. Kandaki virüs miktarı artar, bağışıklık sisteminin bazı özel hücrelerinin miktarında azalma ve bağışıklık sistemi işlevlerinde bozulma yaşanır. Bunun sonucunda, ağızda yaygın, tekrarlayan pamukçuk, uzun süreli ishaller gibi enfeksiyonlarda artış görülür. HIV ilerleyen aşamada AIDS’e neden olur. Hızlı kilo kaybı, tekrarlayan ateş, gece terlemesi, sebebi bilinmeyen yorgunluk, lenf bezlerinde büyüme, genital bölgede oluşan yaralar, depresyon, akciğer enfeksiyonu bu belirtilerden bazılarıdır” diyerek sözlerini sürdürdü. 

HIV Tedavi Edilir mi?

Alan, “HIV için yapılan teste ELİSA testi denilmektedir. Henüz aşısı bulunmayan HIV enfeksiyonu için çeşitli ilaç tedavileri vardır. Bu ilaçlar virüsü tamamen kaldırmaz ve bu ilaçların hayat boyu kullanılması gerekmektedir. İlaçlar, virüs miktarını azaltır ve bağışıklık sistemini korur. HIV, önlenebilir bir virüstür ve korunma yöntemleri tedaviden daha etkili ve ucuzdur. Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınılmalı, tek eşli bir hayat tercih edilmeli, taraması yapılan kan ve ürünleri kullanılmalı, manikür, pedikür, dövme, piercing gibi işlemler yaptırılırken malzemelerin kişiye özel olduğu bilinmelidir. Tıbbi müdahalelerde steril enjektör ve cerrahi malzemelerin kullanılması gerekmektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER