Akıllı Lensler ve Avantajları

Akıllı lensler, geleneksel lenslerden farklı olarak görme kalitesini artırırken konforu da sağlar. Lens kullanıcıları için pratik ve modern bir seçenektir.

Akıllı Lensler ve Avantajları

Akıllı Lensler

Halk arasında “akıllı Lens” diye adlandırılan bu göz içi lensler, katarakt ameliyatları sırasında uygun vakalara yaklaşık 20 yıldır Amerika ile eş zamanlı olarak ülkemizde kullanılıyor.

Akıllı Lenslerin Türleri

Bu akıllı lensler, son yıllarda yaşa bağlı yakın görme sorunu yaşayan kişilerde de katarakt başlamamış olsa bile konforlu yaşamı öne çekmek amacıyla 45 yaş ve üzerine uygulanıyor. Bu göz içi lenslerinin multifokal/bifocal (iki odaklı), trifokal 3 odaklı ve toric (astigmatlı) türleri bulunmaktadır.

Akıllı Lenslerin Avantajları

  • Çok odaklı mercek uygulanan kişiler ömür boyu kalıcı olarak hem uzak hem yakın gözlüğü kullanma ihtiyacı duymaz.
  • Çok odaklı lens takılan kişiler gözlüksüz kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir ve televizyon seyredebilir.
  • Kişinin gözüne hangi merceğin uygun olacağına detaylı muayene sonrası karar verilir.

Akıllı Lens Nedir?

Gözün içinde herkeste doğal bir lens vardır. Bu lens saydam ve elastiktir. Yaş ilerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens ilk olarak esnekliğini kaybeder, yakına bakarken şekil değiştiremez ve yakına odaklanamaz hale gelir. Daha da ileri yaşlarda saydamlığını kaybeder ve katarakt oluşabilir.

Kimlere Uygulanabilir?

Genellikle 40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan, gözlüklerinden kurtulmak isteyen kişiler bu operasyon için adaydır. Önceden lazerle göz numarası düzeltilmiş kişiler de katarakt oluştuktan sonra uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorsa akıllı lens uygulanabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2024, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER