Görme Kusurları ve Göz Sağlığı

Görme kusurları ve göz sağlığı konusunda bilmeniz gereken her şeyi keşfedin. Göz sağlığınızı korumak ve görme sorunlarıyla ilgili bilgi edinmek için doğru adrestesiniz.

Görme Kusurları ve Göz Sağlığı

Retinaya ulaşan uyarılar, göz siniri ve beyne iletilerek görüntü oluşturulur. Işığın göz içinde kırılması sürecine refraksiyon denir. Işık retinaya düzgün odaklanamazsa, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma hataları ortaya çıkar ve görme netliği azalır.

Miyopi

Miyopi, genellikle gözün ön-arka uzunluğu veya kornea kırıcılığı fazla olduğunda oluşur. Miyoplar, uzağı net göremeyip yakını daha iyi görebilirler. Yüksek miyopi vakalarında retina tabakasında patolojik değişimler görülebilir.

  • Nedenleri: Genetik faktörler, sebebe bağlı nedenler ve yalancı miyopi olabilir.

Hipermetropi

Hipermetropi, gözün normalden kısa olması veya korneanın kırıcılığının az olması durumunda görüntünün sarı noktanın arkasında oluşmasıdır. Hipermetroplar, yakını ve uzağı görebilir ancak yakını görmek için göz kaslarının aşırı çalışması gerekebilir.

  • Nedenleri: Genetik faktörler, hormonal değişimler ve yaşlılık.

Astigmatizma

Astigmatizma, korneadaki şekil bozukluğundan kaynaklanır ve görüntüyü bulanık veya çift görmeye neden olabilir. Düzeltilmesi için silindirik camlar kullanılır.

  • Nedenleri: Genetik faktörler, kornea kistleri, pterjiyum ve keratokonus hastalığı.

Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu, gözde sulanma, kızarıklık ve kum hissi gibi belirtilere neden olur. Temel gözyaşı kalitesinde bozukluklarla ilişkilidir ve çeşitli sebeplere bağlı olabilir.

  • Nedenleri: Yaş ilerlemesi, hormonal değişimler, ilaçlar, klimalar ve uzun süre bilgisayar kullanımı.
  • Tedavi: Suni gözyaşı damlaları, Omega3 takviyeleri ve gözyaşı kanallarını kapatma işlemleri uygulanabilir.

Göz Tembelliği

Göz tembelliği, gözde hastalık olmadan görme keskinliğinin tam seviyeye ulaşmaması durumudur. Erken teşhis ve tedavi ile görme seviyesi artırılabilir.

Keratokonus

Keratokonus, korneanın koni şeklinde sivrileştiği bir hastalıktır. Genellikle genetik yatkınlık, güneş ışınları ve göz iritasyonu gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar.

  • Belirtileri: Miyopi ve düzensiz astigmatizma ile kendini gösterebilir.
  • Tedavi: Erken evrelerde gözlük ve kontakt lensler kullanılabilir. İlerleyen aşamalarda cross-linking tedavisi ve PRK lazer uygulamaları gerekebilir.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2024, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER