Gül Hasadı ve Kadın İstihdamı

Gül hasadı, kadın istihdamını destekleyen önemli bir sektördür. Bu içerikte gül hasadının kadın istihdamı üzerindeki etkileri ve önemi ele alınmaktadır. Gül yetiştiriciliği, kadınların ekonomik katkısını artırabilir ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunabilir.

Gül Hasadı ve Kadın İstihdamı

Sahibi olduğu kozmetik firmasına ait tarlada muhabirlerin sorularını yanıtlayan Berdan Mardini, "Burada gün sabah 05.00'te başlıyor. Ekiple gül hasadına geliyoruz. Mardin'de gül hasadı başlıyor bu mevsimde. Mardin turist alan bir şehir. Gül bahçelerine gelip ziyaret etmeleri hoşuma gidiyor" dedi.


Gül Hasadı ve Kadın İstihdamı

"KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 90" Kadın çalışanların çok olmasına değinen Mardini, "Onları görünce gözlerim doluyor. Sezonluk 300'ün üzerinde kişi çalışıyor. Aylık sabit 60-70 kadın çalışanımız var. Kadın istihdamının yüzde 90 olması ve kendilerini geliştirmesi beni mutlu ediyor" şeklinde konuştu.

Ülkeye Döviz Girişi ve Pazarlama


Ülkeye Döviz Girişi ve Pazarlama

"ÜLKEYE DÖVİZ GİRİYOR" Topraktan halka, gül ve lavanta ürünleri satıyoruz. İstanbul'daki üretim tesisine gönderiyoruz, orada satışlar başlıyor. Toptan olarak Orta Doğu, Dubai, Amerika ve Riyad gibi yerlere gönderiyoruz. Bu da ülkeye döviz giriyor demek.

"DÜNYANIN EN PAHALI HAM MADDESİ" Gül ve lavantanın yanı sıra 102 çeşit ürün yaptıklarını belirten Mardini, "Almanya, Azerbaycan ve Kazakistan'la görüşmelerimiz devam ediyor. Burada dünyanın en pahalı ham maddesini üretiyoruz. Geçen sene bir kilosu 14 bin eurodan satıldı. Zor bir ürün. Gül kokusu hakikaten çok farklı" ifadelerini kullandı.


Gül Hasadı ve Kadın İstihdamı

"GÜÇLÜ OLALIM Kİ İNSANLAR EKMEK YESİN" Tarlada gül topladıktan sonra fabrikaya geçerek işinin başından ayrılmayan Mardini, müzikle ilgili sorulara, "Burayı seviyorum. Evin altına bir stüdyoya yaptığım zaman bütün dünyaya şarkı da söylerim. Bazen fiziki olarak konserlere gitmem gerekiyor. Jetim olsa daha hızlı gideceğim. İleride inşallah nasip olacak. Şaka bir yana öyle şeylere önem vermiyorum. Zamanında araç ve kıyafetlere çok para verdim, gereksiz olduğunu düşünüyorum. Kıbrıs, Türkiye'nin birçok şehri ve düğünlerde sahnelerim devam ediyor. Müzikten para kazanmam lazım. Burası 600 dönüm, bir de fabrika var. Kazandığım her şey buraya gidiyor. Artık bu seneden sonra buradan biz de kazanacağız. Güçlü olalım ki insanlar ekmek yesin" açıklamasını yaptı.


Gül Hasadı ve Kadın İstihdamı

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2024, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER