MÜVEKKİLİM MERVE HOLEFTER, TELİF HAKKI İHLALİNDEN DAVA AÇTI

Avukat Merve Holefter, müvekkili tarafından telif hakkı ihlalinden dolayı dava açtı. Telif hakkı davaları ile ilgili güncel gelişmeler ve detaylar burada.

MÜVEKKİLİM MERVE HOLEFTER, TELİF HAKKI İHLALİNDEN DAVA AÇTI

Müzik sanatçısı Merve Holefter, "Alınsam" adlı eserinin nakarat melodisinin izinsiz bir şekilde "Antidepresan" adlı şarkıda kullanıldığını iddia ederek şarkıcı Mert Demir aleyhinde dava açtı. Holefter, mali ve manevi haklarına tecavüz edildiğini belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

TEKNİK BİLİM RAPORU BENZERLİĞİ TESPİT ETTİ

Holefter, şarkılar arasında önemli ölçüde benzerlik olduğunu fark ederek Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne başvurdu. Oluşturulan teknik bilim raporunda, şarkıların nakarat kısımlarının birebir benzerlik taşıdığı tespit edildi. Avukatı aracılığıyla mahkemeye başvuran Holefter, Mert Demir'e 2 milyon lira manevi, 10 bin lira da maddi tazminat talebinde bulundu.

MERT DEMİR: ‘ESER ÖZGÜN VE ORİJİNALDİR’

Mert Demir, dilekçesinde, "Antidepresan" adlı şarkının meslektaşı Mabel Matiz ile birlikte yarattığını ve özgün olduğunu belirterek davanın reddini talep etti. Bilirkişi raporunda, Merve Holefter’e ait şarkının oluşturulma tarihinin "Antidepresan"dan önce olduğu ifade edilirken, iki eserin notalarının benzer olduğu belirtildi ve Holefter'in tazminat talep hakkı olduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2024, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER