TİM Show Center'da Türker İnanoğlu'na Veda

TİM Show Center'da gerçekleşen duygusal bir etkinlikte Türk sinemasının efsane ismi Türker İnanoğlu'na veda edildi. Türkiye'nin film dünyasındaki önemli isimlerinin bir araya geldiği anlamlı bir veda töreniydi.

TİM Show Center'da Türker İnanoğlu'na Veda

Türker İnanoğlu için TİM Show Center’da tören düzenleniyor. Sanat dünyasının ünlü isimleri, Bay Sinema'ya veda için salonda yerlerini aldılar.

Ünlüler İnanoğlu'nu Anlatıyor


Ünlüler İnanoğlu'nu Anlatıyor

"ÇOK DİSİPLİNLİYDİ" Şarkıcı Erol Evgin, "Türk sinemasının duayeniydi. 40 yılı aşkın süredir birlikte çok çalışmalar yaptık. En son bana Safranbolu Üniversitesi ile ilgili projelerini göstermişti. Çok titizdi, çok disiplinliydi. Ben her yıl burada konser veririm. Salon beni büyüler her seferinde. Onu arar, ‘Ne kadar güzel bir salon yapmışsın. Senin ekibin çok iyi' derdim. ‘Askeri disiplin almış onlar’ derdi bana. Ailesine, sevenlerine, sinema ve televizyon dünyasına baş sağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.


TİM Show Center'da Türker İnanoğlu'na Veda

"KOMİK, YARAMAZ BİR ÇOCUK GİBİ HATIRLAYACAĞIM" Merhum sanatçı Kemal Sunal'ın eşi Gül Sunal, "Sinemacı olarak çok takdir ettiğimiz bir dostumuzdu. Ben onun daha çok mutfakta yemek yapan, komik, yaramaz bir çocuk gibi aile hayatını çok özleyeceğim. Gelirken Ali'yle (Sunal) onları konuştuk. Birlikte seyahatlerimiz oldu, o seyahatlerde hep başroldü. Onu hep komik, güzel, yaramaz bir çocuk olarak hatırlayacağım" ifadelerini kullandı.

Türker İnanoğlu Kimdir?


Türker İnanoğlu Kimdir?

Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936 tarihinde Safranbolu’da dünyaya gelir. Babası Abdülhamit’in huzur hocası Mustafa Lütfi Efendi’nin oğlu Dr. Hakkı Nevin, annesi Safranbolu eşrafından Çizmecioğlu ailesinin kızı Nazmiye Hanım’dır. İnanoğlu’ndan sonra aileye Sezer ve Berker ikizleri katılır, ama Sezer üç aylıkken vefat eder. Türker İnanoğlu’nun yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçer. Okul ve ilk gençlik yıllarında İnanoğlu’nun en büyük tutkularından biri futbol ve sinemadır. Futbolculuk yönünü okul takımlarında ve semt kulüplerinde sürdüren İnanoğlu, lise eğitimi sonrasında devam ettiği Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümündeki yüksek öğrenimini tamamlamadan çok sevdiği sinema mesleğine geçer.

Ö. Lütfi Akad ve Nişan Hançer’e 9 filmde asistanlık yapar. 1959 yılında “Senden Ayrı Yaşayamam” adlı filmle yönetmenliğe başlar. Yeşilçam’da çeşitli yapımcılara 10 adet film çektikten sonra 1960’ta kendi şirketi Erler Film’i kurar ve Erler Film bünyesinde bugüne dek 200’ün üzerinde siyah-beyaz ve renkli film çeker.

Bunlardan 21 adedi Yunanistan, İtalya, İran ve Hong Kong’la yapılan ortak yapımlardır. Ayrıca ülkemizde uzun metraj ve belgesel çekimleri yapan Amerikan, Japon, Fransız ve Alman yapımcıların yürütücü yapımcılığını da üstlenmiştir. Erler Film ülkemizde şu anda halen faaliyet gösteren en eski ve en uzun ömürlü film şirketidir. Türker İnanoğlu bugüne dek 66 adet uzun metraj sinema filmine yönetmen olarak imza atmıştır.


TİM Show Center'da Türker İnanoğlu'na Veda

Özel Hayatı


Özel Hayatı

İnanoğlu 1963 yılında yedek subay öğretmen olarak askerlik hizmetine başlar. Taksim ve Hacıhüsrev’de ilkokul öğretmenliği yapan Türker İnanoğlu vatani görevinin kıta hizmeti bölümünü ise Ezine’de tamamlar. 1964 yılında Filiz Akın’la evlenir. Çiftin, ileride çocuk yıldız olarak 'Yumurcak' filmleriyle ünlenecek İlker adlı bir oğulları olur. Ancak evlilikleri on yıl sürecek ve çift 1974’te ayrılacaktır. 1974'te Gülşen Bubikoğlu ile hayatını birleştirir ve 1977'de Zeynep adında bir kızları dünyaya gelir.


TİM Show Center'da Türker İnanoğlu'na Veda
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2024, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER