Başbakan Binali Yıldırım: 'Kriz tırmanmaz kanallar açık'

Başbakan Binali Yıldırım: "Kriz tırmanmaz kanallar açık"

Başbakan Binali Yıldırım: 'Kriz tırmanmaz kanallar açık'

Başbakan Binali Yıldırım, Gazete Habertürk’ten Bülent Aydemir'e özel açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında “Türkiye bir kabile devleti değildir; bize yapılanın misliyle karşılığını veririz. Müttefiklik ilişkisiyle bağdaşmayan bir karardır. Vatandaşları cezalandırmaya kalkmak çok yakışıksız bir davranıştır” dedi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Sırbistan’da bu konu sorulunca veda ziyaretleri yapan ABD Büyükelçisi John Bass’ın, ABD yönetiminden bağımsız kendi başına bu kararı almış olabileceğine dikkat çekti.

Başbakan Binali Yıldırım’a TBMM’de karşılaşınca bu konunun nereye evrildiğini, krizin çözümüne yönelik nasıl bir mekanizma işletildiğini soruldu. Yıldırım “Kriz daha tırmanır mı?” sorusuna, “Tırmanmaz” karşılığını verdi.

Başbakan “Kanallar açık mı?” sorusu üzerine ise “Açık. Arkadaşlarımız arka planda çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da gazetecilerin sorusu üzerine, Astana süreci başladığından beri iki ülke ilişkilerinde bir gerilim olduğunu hatırlatarak, “Popülist yaklaşımlardan uzak durmak lazım. Sağduyu ve itidalle meseleyi çözmek lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER