Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Altın Palmiye ödülü 37 yaşındaki Fransız yönetmen Julia Ducournau’nun yönettiği "Titane" isimli filme verildi.

Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Altın Palmiye ödülü 37 yaşındaki Fransız yönetmen Julia Ducournau’nun yönettiği "Titane" isimli filme verildi. Törenin Fransızca gerçekleşmesi Cannes Film Festivali Jüri Başkanı olan yönetmen Spike Lee’yi de şaşırttı.

Fransızca direktifleri yanlış anlayan Lee, Altın Palmiye kazananı yanlışlıkla erken söyledi.

CANNES’DA İKİNCİ KADIN YÖNETMEN

Ödül aldıktan sonra kısa bir konuşma yapan Ducournau, “Lee’nin ödülü kazanmamda büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum” diye espri yaptı. Bir seri katil hakkında olan ve eleştirmenleri ikiye bölen bir film olan "Titane", Wes Anderson’ın "The French Dispatch", "Three Floords" ve Sean Penn imzalı "Flag Day" gibi filmleri geride bırakarak ödülü kapmayı başardı.

Ducournau’ya ödülünü ünlü oyuncu Sharon Stone takdim etti.

Türkiye’den "Kış Uykusu" isimli filmle Nuri Bilge Ceylan’ın ve "Yol" isimli filmle Yılmaz Güney-Şerif Gören’in kazandığı Altın Palmiye’yi Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Wim Wenders, Emir Kusturica, David Lynch, Lars von Trier, Ken Loach gibi üst düzeyde yönetmenler kazanmıştı.

Ducournau, ise ödülü kazanan sadece ikinci kadın yönetmen oldu.

En iyi erkek oyuncu Caleb Landry seçilirken en iyi kadın oyuncu da Renate Reinsve seçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER