Konserlerinin iptali istenen Zakkum'u Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi

Sözcü Gazetesi'nden Ahmet Kaya'nın haberine göre Şanlıurfa'da Zakkum konseri öncesi “Zakkum fuhuştan başka bir şeye hizmet etmiyor.

Konserlerinin iptali istenen Zakkum'u Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi

Sözcü Gazetesi'nden Ahmet Kaya'nın haberine göre Şanlıurfa'da Zakkum konseri öncesi “Zakkum fuhuştan başka bir şeye hizmet etmiyor. İsmi de Cehennem'de yetişen bir ağacın ismi” çıkışıyla konserin iptalini isteyen Din Görevlileri Birliği Derneği Şanlıurfa Şubesi Başkanı Hacı Kurt'un yanı sıra, bazı sivil toplum kuruluşları da Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Zeynel Abidin Beyazgül'ü ziyaret ederek aynı doğrultudaki taleplerini iletmişti.

Ancak tüm bu girişimlere rağmen belediyenin iptal etmediği konsere ilgi merak konusuydu.

ON BİNLER TOPLANDI

Konseri izlemek isteyen büyük bölümü gençlerden oluşan binlerce kişi erken saatlerde konserin verileceği Haleplibahçe Semti'ndeki Kent Müzesi önüne akın etti.

Konserlerinin iptali istenen Zakkum'u Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi

Konsere katılım rakamı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 50 bin kişi olarak açıklanırken, Zakkum Grubu ise sosyal medya hesabından kendilerini 25 bin kişinin izlediğini belirterek Şanlıurfalılara teşekkür etti.

ŞARKI EŞLİĞİNDE ATATÜRK FOTOĞRAFLARI GÖSTERİLDİ

Katılımcılar kolbastı oynayıp, Zakkum'un şarkılarıyla dans edip, şarkılara eşlik etti. Zakkum'un ‘Hatıran yeter' şarkısı sırasında sahnede Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarının gösterilmesi ise dikkat çekti.

Konserlerinin iptali istenen Zakkum'u Şanlıurfa’da 25 bin kişi izledi - Resim : 2


Öte yandan konserde, Şanlıurfaspor-Amedspor arasında oynanan futbol müsabakasının, Şanlıurfaspor'un 1-0 üstünlüğü ile sona erdiğini de duyuran grup solisti, taraftarları kutladı.

ZAKKUM'DAN AÇIKLAMA

Konserleri günler öncesinden tartışmaya yol açan Zakkum Grubu ise sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son haftanın (Akla sığmaz şekilde) gündemi olan Şanlıurfa konserimiz az önce sona erdi. Kirli beyinlerin, din istismarcılarının, Şanlıurfa'ya yakışmayan bu kişilerin yegane amaçlarının vitrinde kalmaz.

Gündem yaratmak, yobazlığı normalleştirmek olduğunun farkındayız. Hafta boyu sessiz kalmamız bu sebeptendi. Bu zorbalığın, bağnazlığın ve akıl dışılığın savunucularının değirmenine su taşımayı asla istemeyiz.

Bu kişiler, en sağlam cevabı bu gece Şanlıurfa'da bizi izlemeye gelen 25 bin güzel insandan aldılar. Ne güzeldin bu gece Şanlıurfa. Biz, müzik yapmak için ve müziğimizi ilerletmek için varız.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda tam 23 senedir de müziğimizi yapmaya devam ediyoruz. Ve asla akıldan çıkmasın: Aydınlık, karanlıktan korkmaz.”

AKP İL BAŞKANINDAN TEPKİ

Zakkum'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklamanın ardından AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, gruptan özür dilemesini istedi. Kırıkçı sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “STK'lar, düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında görüşlerini beyan etme özgürlüğüne sahiptir. Ancak, bir müzik grubunun demokratik tepkisini ortaya koyan STK'lara yobaz, bağnaz, kirli istismarcı ve karanlık ifadelerini kullanması kabul edilemez. Kınıyor ve özür bekliyoruz.”

BAŞKAN'IN TEPKİSİNE TEPKİ

AKP İl Başkanı Kırıkçı'nın partisine mensup Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği konsere tepki gösteren STK'lara verdiği destek dikkat çekerken, sosyal medyadan ise AKP'li Kırıkçı'ya tepki mesajları geldi. Bir sosyal medya kullanıcısı AKP İl Başkanı'na verdiği cevapta “Sayın başkan, STK diye adlandırdığınız 3/5 kişi Şanlıurfa'yı temsil etmemekle beraber, Şanlıurfa'yı Türkiye'ye rezil eden kişilerdir. Karanlığın kendileridir. Aynı uyarıları STK'lar için de yapmanızı isteriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER