SON DAKİKA

‘MİT devletin başına bağlı olmalı’

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 9:37 'de eklendi ve 1 kez görüntülendi. kez görüntülendi.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüştü. Görüşmede, İsrail’in, Gazze’ye yönelik yaptırımları başta olmak üzere bölgeye yapılan yatırımlar ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı resmi törenle karşıladı. Erdoğan, Mahmud Abbas’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Abbas’ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından, iki ülke milli marşları çalındı. Abbas, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı, Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞME

Törende Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu. Erdoğan ve Abbas, törenin ardından baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

İKİLİ İLİŞKİLER ELE ALINDI

Kudüs’te Mescid-i Aksa geriliminin ardından Türkiye’ye ilk ziyaretini yapan Abbas ile Erdoğan, Türkiye ile dost ve kardeş Filistin devleti arasındaki ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldı. Görüşmede, Filistinliler arası uzlaşı ve barış sürecinin canlandırılması konuları üzerinde duruldu. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abbas ortak basın toplantısı düzenledi.

BARIŞIN YOLU BAĞIMSIZ FİLİSTİN

Erdoğan, “Dört asır boyunca Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya hizmet etme şerefine nail olmuş bir ülke olarak bu mukaddes şehrin asla çatışma, kan ve gözyaşı ile gündeme gelmesini istemiyoruz. Bölgede kalıcı barış ve huzurun yolu bellidir. Bu yol, 1967 sınırları dahilinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasıdır. İsrail’in işgal teşebbüsüne artık bir son vermesi gerekiyor. Bizim çocuklarımız gibi Filistinli çocukların da bayram sevincini yaşamasını istiyoruz” dedi.

ULUSLARARASI TOPLUMUN YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki devletli çözüm, aynı zamanda uluslararası toplumun Filistin halkına karşı tarihi bir yükümlülüğüdür. Soruna çözüm bulunması, barışın sağlanması sadece Filistinli kardeşlerimizin değil, aynı zamanda İsraillilerin de hayrınadır. Son hadiselerde de gördüğümüz gibi gerilimi tırmandırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Türkiye olarak her zaman barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalara destek verdik, vermeye de hazırız. Burada başarının anahtarının Filistinlilerin hak ve hukukunun korunmasından geçtiğinin de bilinmesi gerekiyor” diye konuştu.

Çözüm için birlik şart

Erdoğan, “Filistin bağlamında öne çıkan diğer bir husus Filistinli kardeşlerimiz arasında vahdettir, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Gerek Filistin halkının günlük hayat şartlarının iyileştirilmesi gerek Filistin davası bakımından bu birlikteliğin sağlanmasını gerekli görüyoruz. Tüm Filistinli kardeşlerimize İslam Zirvesi dönem Başkanı olarak aynı arzumuzu, beklentimizi ifade ediyoruz. Bugünkü istişarelerimizde Başkan Abbas ile mevcut durumu ve atılabilecek adımları ele aldık. Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu husus üzerine eğilmeye, temaslarımızı yoğunlaştırmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

Üç yıl sonra aynı mesaj

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevine başlamasının üzerinden tam üç yıl geçti.

Cumhurbaşkanlığı, Twitter üzerinden anlamlı bir mesaj yayınladı. Türkiye’nin halk oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, görevinin ‘üçüncü’ yılını tamamladı. Cumhurbaşkanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden dikkati çeken bir mesaj paylaşıldı. Erdoğan’ın 3 yıl önce gerçekleştirilen devir-teslim töreninde söylediği ifadeler yeniden yayınlandı.Erdoğan söz konusu açıklamasında, “Bizim için etnik kökenlerden, dillerden, petrolden, enerji kaynaklarından öte insan vardır, can vardır” ifadelerini kullanmıştı.

#Birlikte3Yıl etiketiyle paylaşılan tweetin yanı sıra binlerce kullanıcı da Erdoğan’ın 3 yılı için destek tweetleri attı. Erdoğan, seçilirken kullandığı “Ben çalışan, koşturan, terleyen bir cumhurbaşkanı olacağım, alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım” ifadesini, üç yılda hayata geçirdi. Üç yılda 90’a yakın yurt dışı seyahati yaptı. Yurt içinde ise 65 kenti 147 defa ziyaret etti.

Vize müjdesi

Erdoğan, “Gazze’de inşa ettiğimiz hastanenin tıbbi donanımını tamamlıyoruz. Filistin’in FETÖ karşısında kararlı tutumu için teşekkür ederim. Filistinli kardeşlerimize vize serbestisi tanıyacağız. Ekim ayından itibaren Filistinli kardeşlerimizi de elektronik vize uygulamamıza dahil edeceğiz. Bu şekilde ülkemize gelip gidişlerini biraz daha rahatlatmış olacağız. Cenin’de 5 bin Filistinli kardeşimize iş sağlayacak bir çalışma yürütülüyor. UNESCO’nun aldığı karar büyük önem taşıyor. Filistin hükümetine 10 milyon dolarlık bir hibe vereceğiz. Aziz kardeşim Abbas geçtiğimiz Ekim ayında FETÖ karşısında dayanışma sergilemek için gelmişti” dedi.

Erdoğan’a teşekkür

Filistin halkının, İsrail’in Kudüs’ün tarihi durumunu değiştirme çabaları karşısında durduğunu ve dostlarının desteğiyle zafer elde ettiğini belirten Abbas, İsrail’in Mescid’i Aksa’ya yönelik uygulamalarına karşı duran Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin gösterdiği kararlı duruş için teşekkür etti. Abbas, “Resmi karşılama töreninden dolayı teşekkür ederim. Bu Filistin halkının bağımsızlık arzusuna ne kadar önem verdiğinizin göstergesidir. Cumhurbaşkanına son gelişmeleri aktardım. ABD Başkanı Trump’ın çabalarını ilettim. Bizim tek arzumuz Filistin’de 1967 yılı sınırları içinde bir ülke kurmaktır. İsrail’in yaptıklarına karşı takındığınız tutum için teşekkür ederim. Filistin’de inşa ettiğiniz hastaneler, okullar, sanayi kurumlarının kurulması için teşekkür ederim. Öte yandan Türkiye’nin İslam Zirvesi’ne başkanlık etmesini önemsiyoruz. Tüm üye ülkelerin topluca hareket etmesini önemsiyoruz” dedi.

MİT devletin başına bağlı olmalı

Son KHK ile MİT’in Beştepe’ye bağlanmasını eleştirenlere cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri istihbaratları alması gereken kişi değil midir? İstihbara- tın başı devletin başına bizzat bağlı olmazsa devlet hareket kabili- yetini kaybeder” dedi.

Görevindeki 3. yılını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonların ortak yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı. MİT’in Beştepe’ye bağlanması, Arakan’daki katliam, Mescid-i Aksa gerilimi ve CHP’nin Çanakkale’de imza attığı içki skandalı başta olmak üzere bir dizi konuya değinen Erdoğan, satır başları ile şunları kaydetti:

MİT’İN BEŞTEPE’YE BAĞLANMASI

“Devletin başı istihbaratta en önemli bilgileri istihbaratları alması gereken kişi değil midir? İstihbaratın başı devletin başına bizzat bağlı olmazsa devlet hareket kabiliyetini kaybeder. İstediğim anda istediğim şekilde bu istihbari bilgiler bize gelsin ki biz de atmamız gereken adımları buna göre atalım. Büyük devletlerin hepsinde istihbarat devletin başına bağlıdır. ABD’de, Fransa’da hepsinde devlet başkanına bağlıdırlar. Parlamenter demokrasilerde bu başbakanlara bağlıdır.15 sene önce MİT’in ciddi bir portföyü yoktu şimdi var. İslam dünyasında var batıda var. Buralarda çok ciddi bir iletişim söz konusu. Bu olmadan bunu yürütemezsiniz ki.

CHP’NİN ŞEHİTLİKTEKİ İÇKİ REZALETİ

Malazgirt’teydik bu hafta. Malazgirt’te o yakıcı güneşin altında 50 bini aşkın genç vardı. O gençler bir aşkla heyecanla geldiler. Onlar bir grup Çanakkale’ye gidenler gibi değildi. Onlar sözde ‘Adalet Kurultay’ı derken şehit cenazelerinin olduğu yerde votka mı şarap mı içersiniz derlerken bizim gençliğimiz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedi.

ARAKAN’I BM’YE TAŞIYACAĞIZ

Maalesef dünya Myanmar’a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Bu son Bangladeş olayı ise çok daha acınası bir olay. Gelen rakamlar maalesef 3 bin civarında insanın bu şekilde mağdur edildiği, hatta ölmesine neden olan bazı adımların atıldığı istikametinde. Tabii bu konuyla ilgili biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz.

KÖRFEZ KRİZİ

Katar ve Körfez ülkeleri ile arasındaki kriz başladığı noktada değil. Artık Körfez’de bu sıkıntının bitmesi gerekiyor. Hac mevsiminin yoğunlaştığı böyle bir dönemde Suudi Arabistan Kralı Selman’dan isteğimiz artık Körfez’de bu sıkıntı bitsin . Temenni ediyorum ki şu bayram arefesinde böyle bir adımı atarlar.

MESCİD’İ AKSA GERİLİMİ

Ben bu iş tamamen bitti noktasında değilim. Her an nerede nasıl patlak verir bilemem. Başta Netanyahu olmak üzere artık şunu bilmemiz lazım. Bu Harem-i Şerif, 3 dinin saygın mekanıdır. Buraya kimse kalkıp da benimdir Müslümanlar giremez diyemez ve bu düşünülemez. Bu bizim ilk kıblemiz. Bu sebeple de çok büyük öneme haiz. Burada Netahyahu o farklı bakışlarını bir kenara koyarak buraya saygı duymak zorunda.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-19473271-8