Geraldine Hoff Doyle - İlginç fotoğraflar

Geraldine Hoff Doyle - İlginç fotoğraflar

Geraldine Hoff Doyle - İlginç fotoğraflar

Geraldine Hoff Doyle


Fotoğraf hemen sonra, savaş döneminde halka moral vermek amacıyla posterler yapmakla görevli sanatçı J. Howard Miller‘a gönderildi. Miller ise fotoğraftan aldığı ilhamla, daha sonra efsane haline gelecek “We Can Do It!” posterini çıkardı. 6 milyon kadın bu çağrıya kulak vererek savaş zamanında iş gücüne dahil oldu.


Geraldine Hoff Doyle aslında bir çellisti. O meşhur fotoğraftan hemen sonra iş yerinde birinin elini yaraladığını öğrenince daha güvenli bir iş bulmak için oradan ayrıldı. Yıllar geçti ve bu süre zarfında Doyle bu ünlü posterin modeli olduğundan habersizdi. 1984’te artık evli ve beş çocuklu olan Doyle bir dergide bir makaleye rastladı. Makale Doyle’un fotoğrafıyla savaş zamanının bu efsane posterinin arasındaki bağlantıyı anlatıyordu. Doyle yalnızca “Bu benim!” deyiverdi. İşin tuhafı posteri daha önce hiç görmemişti.


Rosie savaş zamanında çalışan tüm kadınlara verilmiş ortak bir addı. Bu adda “Perçinci Rosie“nin elbette çok büyük payı var. Geraldine Hoff Doyle 2010 yılında 86 yaşındayken hayatını kaybetti.nolm.us


Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER