300’ün üzerinde ameliyat geçirmişti! Corona virüsü nedeniyle Türkiye’ye döndü

Bursa İnegöl'de 9 yıl önce içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları hasar gören ve geçen süre zarfında 300’ün üzerinde ameliyat geçiren 12 yaşındaki Kayra Karakaş, son olarak ABD’de 48 saatlik bir ameliyat geçirmişti.Zorlu ameliyat sonrası ABD’de tedavi gören Kayra,.

300’ün üzerinde ameliyat geçirmişti! Corona virüsü nedeniyle Türkiye’ye döndü

Bursa İnegöl'de 9 yıl önce içtiği temizlik maddesi nedeniyle iç organları hasar gören ve geçen süre zarfında 300’ün üzerinde ameliyat geçiren 12 yaşındaki Kayra Karakaş, son olarak ABD’de 48 saatlik bir ameliyat geçirmişti.

Zorlu ameliyat sonrası ABD’de tedavi gören Kayra, yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle tedavisi tamamlanmadan Türkiye’ye döndü.

300’DEN FAZLA AMELİYAT GEÇİRDİ

Ayşe ve Halit Karakaş çiftinin çocukları olan Kayra, 2011 yılında 3 yaşındayken içtiği temizlik maddesi sebebiyle yemek borusu, midesi ve kalın bağırsağı zarar görmüştü.

Kayra, geçen 9 yılda Türkiye ve Amerika’da yaklaşık 300’den fazla ameliyat geçirdi. Karnından beslenen, ilaç maliyeti yılda yaklaşık 100 bin lirayı bulan Kayra, geçtiğimiz 27 Temmuz’da ABD’nin Boston şehrinde ameliyat oldu.

YEMEK BORUSU YAPILDI

Burada yapılan ameliyat sonucu bacağından alınan bir parçayla yemek borusu yapılan Kayra, yıllar sonra ilk kez ağızdan bir şeyler yemenin mutluluğunu yaşadı.

Kayra, operasyonun ardından kısa bir süreliğine doktorları tarafından Türkiye’ye gönderildi.

KOLON NAKLİ YAPILDI

28 Ocak’ta bir kez daha ABD’ye giden ve yaklaşık bir aydır Amerika’da bulunan Kayra, 48 saat süren bir ameliyata alındı. 300’ün üzerinde ameliyat geçiren Kayra’ya bu kez kolon nakli yapıldı.

Küçük çocuk daha önce yapılan gırtlak ameliyatının ardından kolon nakliyle birlikte ağzından beslenmeye başladı. Uzun yıllar sonra ağızdan su içen ve su gıdalar tüketmeye başlayan Kayra’nın ABD’deki tedavisi devam ediyordu.

CORONA NEDENİYLE TÜRKİYE’YE DÖNDÜLER

Ancak dünya genelinde yaşanan corona virüsü salgını ve tedavi gördüğü hastanenin de karantinaya çevrilmesi nedeniyle Kayra’nın anne ve babasıyla birlikte doktorları tarafından Türkiye’ye gönderilme kararı alındı.

THY’nin Boston'dan kalkan tarifeli uçağıyla Türkiye’ye gelmek üzere yola çıkan Kayra ve ailesi, saat 16.30'da İstanbul'a ulaştı.

İstanbul Havalimanı'ndan yurda giriş yapan Kayra Karataş ve ailesinin corona virüsü tedbiri kapsamında Bursa'daki evlerinde 14 gün süreyle karantinada kalacakları öğrenildi. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER