Akciğer tomografisiyle erken tanı, Covid’e alt ölümleri azalttı

Pek çok vakaya akciğer tomografisi ile zaman kaybetmeden erken tanı konulabilmesi de Türkiye’nin corona virüsü ile mücadelesinde galibiyet hikayesi yazmasını sağladı.İstanbul’un en kayda değer görüntüleme merkezi konumundaki pandemi hastanelerinden Sağlık Durumu Bilimleri Üniv.

Akciğer tomografisiyle erken tanı, Covid’e alt ölümleri azalttı

Pek çok vakaya akciğer tomografisi ile zaman kaybetmeden erken tanı konulabilmesi de Türkiye’nin corona virüsü ile mücadelesinde galibiyet hikayesi yazmasını sağladı.

İstanbul’un en kayda değer görüntüleme merkezi konumundaki pandemi hastanelerinden Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Necdet Sağlam, hem hastaların tomografiye ulaşmasının aylar sürdüğü, keza de yüksek maliyetler nedeniyle Avrupa veya Amerika’da Covid’le mücadelede radyolojik görüntülemenin etkili bir şekilde kullanılamadığını vurgulayarak, “Bilgisayarlı Tomografi (BT), hekimlerimizi erken teşhise yönlendiren en kayda değer cihazlardan biri haline geldi bu dönemde. Elimizdeki tomografi cihazlarının yeterli olması ve 24 saat aralıksız hizmet verilebilmesi de hastalarımız ve hekimlerimiz açısından çok büyük huzur sağladı. Erken tanı ve tedavide çok avantajlı duruma geçtik” dedi.

‘COVID DÖNEMİNDE AKCİĞER BT SAYIMIZ JURNAL 30’DAN 300’E ÇIKTI’

Covid öncesi dönemde jurnal 30 ila 50 aralarında olan akciğer tomografi sayısının salgınla beraber günlük 300’e kadar ulaştığına uyarı çeken Doç. Dr. Sağlam, “Keza bazen yatan hastaların klinik seyrinin takibinde de kullanıldı tomografi. Bu anlamda şüphesiz ki başarıya çok büyük bir takviye katkı maddesi sağladı.

Biz Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 800 yataklı üçüncü basamak sıhhat hizmeti sunan bir üniversite hastanesiyiz.  Salgından önce aciller dahil, günlük ortalama 12 bin civarında hastaya hizmet veriyorduk. Salgın süreci 11 Mart’tan itibaren bizde de başladı. İlk başvurular sırasında bazı tedbirler aldık. Bunların başında da görüntüleme tetkiklerinin organize edilmesi geldi.

Hastanemizde iki tomografi ve iki MR ünitemiz var. Radyoloji kliniğimizle ortak egzersiz yaparak tomografi cihazlarından birini sadece Covid hastaları için ayırdık ve planlamayı ona tarafından yaptık. Fakat başvurular çoğalınca, ikinci tomografi de Covid’li hastalar için kullanıldı bir zaman” diye konuştu.

‘PCR DENEME SONUÇLARI BİLE BEKLENMEDEN TEŞHİS KONULABİLDİ’

Hastalardan muayenenin arkasından PCR testi için sürüntü alındığını, oysa ilk günlerde PCR deneme sonuçlarının istenen sürede, ivedi bir şekilde sonuçlanamadığı için kliniği kararsız vakalara akciğer BT ile çabucak teşhis konabildiğini anlatan Doç. Dr. Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu aşamada bizim işimizi kolaylaştıran tomografideki bulgular oldu. Hatta bu tomografideki tutuluma bakarak hastaların hafif, orta ya da ağır biçiminde triyajı sağlandı. Bu Nedenle yalnızca teşhis yok, en dürüst tedaviyi vermemizde de akciğer görüntüsündeki bulgular yol gösterici oldu. Zira hastanın sadece genel durumu ve satürasyon dediğimiz oksijenlenme düzeyine baktığınızda her şey yolunda görünüyor ve bu hastalar evde takibe gönderilebiliyor.

Ancak akciğer tomografisine baktığınızda ağır seyreden bir pnomoni dikkat çekiyor. Bu hastaların gözden kaçmasının da önüne geçildi bu sayede. bu nedenle de hem erken teşhis anlamında, keza de tedavi planlamada tomografi, vazgeçilmez bir cihaz oldu Covid’le mücadelemizde. Bunların hepsini Afiyet Bakanlığı Bilim Kurulu kararları çerçevesinde düzenlendik ve uyguladık.”

‘HAZİRAN’DAN İTBAREN NORMALE DÖNÜŞ BAŞLAYACAK’

Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi´nde 11 Mart’tan itibaren Kovid’li hasta yatırmaya ve çare etmeye başlandığını anlatan Doç. Dr. Sağlam, sözlerini şöyle noktaladı: “İlk günlerde, bilhassa Nisan’ın 8-9’una kadar yatış grafiğimiz hızlı şekilde arttı. 400’lü rakamlara kadar ulaştı. Acilen 200’ün altına indi fakat yoğun bakımlarımızdaki doluluk ve yoğunluk devam ediyor. Natürel bu azalma ile birlikte biz de hastanemizde tedrici olarak normalleşme sürecine döneceğiz. İnşallah Haziran ayından itibaren de elektif yani planlı ameliyatlara başlamayı düşünüyoruz.”

‘SADECE COVID DEĞİL, ERKEN AŞAMA AKCİĞER KANSERİ DE YAKALADIK’

Corona virüsü salgınında Türkiye’nin en büyük şansının büyük ölçekli hastanelerde en az 2-3 tane tomografi cihazının bulunması olduğunu söyleyen SBÜ Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Yaşar Bükte de şunları söyledi:

“İlk zamanlar günde binlerce hastaya uyguladığımız süratli testlerin yalancı pozitif veya negatiflik oranları çok yüksekti. Burada tomografinin önemi daha fazla ortaya çıktı. Çünkü yalancı olumsuz çıkan vakalar değişken görüldüyse tomografisi çekilerek dürüst teşhis aldı ve anında tedavilerine başlandı.

Ne Avrupa’da ne Amerika’da bizim kadar proaktif bir şekilde tomografi kullanan ülke olmadı. Başarımızdaki en kayda değer sebeplerden biri de binlerce hastaya bu sayede erkenden teşhis koyabilmemiz oldu. Biz bu süreçte farklı bir işlem izledik.

Örneğin her hasta çıkışında etraf dezenfekte edildi. Tomografi ünitesi 24 saat boyunca her hasta sonrası temizlendi ve havalandırıldı ya da ultraviyole ışınlarla ortamdaki mümkün virüsler değil edildi. İki hasta aralarında belirli bir vakit bırakılmaya çalışıldı. Keza gece gündüz tomografisi çekilen her hasta hemencecik raporlanıp, vakayı izleyen hekimlere sürekli veri verildi.

Genç ve çocuk hastalarda özellikle düşük doz çekim protokolleri uygulanarak daha az radyasyon almaları sağlandı. sırası gelmişken Covid şikayetiyle gelen 35 civarında hastanın da akciğer tomografisi bir uçtan bir uca kanseri erken evrede yakalandı. Bu hastalar hemencecik ileri tetkikler için ilgili birimlere yönlendirildi.” (DHA)

İLGİLİ HABERCOVID-19 tanı sürecinde akciğer kanseri tanısı: Türkiye'ye tarama testi yapılmış olduCOVID-19 teşhis sürecinde akciğer kanseri tanısı: Türkiye'ye tarama testi üretilmiş oldu
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER