'Ameliyat ol' diyen doktorları dinlemedi, kalça protezi karnından çıktı

Adıyaman'da yaşayan 74 yaşındaki Ömer Demir, geçtiğimiz yıllarda kalça bölgesinde hissettiği rahatsızlıklar sonrası doktora gitti.

'Ameliyat ol' diyen doktorları dinlemedi, kalça protezi karnından çıktı

Adıyaman'da yaşayan 74 yaşındaki Ömer Demir, geçtiğimiz yıllarda kalça bölgesinde hissettiği rahatsızlıklar sonrası doktora gitti. Kalçasında kireçlenme olduğu belirlenen Demir, kalça protezi ameliyatıyla şikayetlerinden kurtuldu. Edinilen bilgiye göre zaman içerisinde yeniden ağrılar hissederek hastaneye başvuran Demir'in protezine revizyon ameliyatı yapıldı. Ancak bir süre sonra yaşlı adamın ağrıları yeniden kendini gösterdi ve uzmanlar operasyon gerekliliğini ifade etti.

İddiaya göre geçirdiği operasyonlar sonrası tekrar ameliyat olmak istemeyen Demir, gittiği birçok doktoru dinlemedi, protezi ise karın içi ve uyluk kemiğinde ilerlemeye başladı. Zamanla ağrıları dayanılmaz hale gelen yaşlı adam, en son Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne geldi. Burada yapılan tetkikler sonrası protezin diğer organlarını olumsuz etkileyecek şekilde vücudunda ilerlediğini duyan yaşlı adam, ameliyata onay verince acil şekilde operasyona alındı.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Dr. Mustafa Özçamdallı ve Dr. Necati Doğan'ın ekipleriyle gerçekleştirdiği operasyonla protezin üst kısmı karın içinden alt kısmı ise hastanın bacağından çıkarıldı. Yeni protez ise başarılı bir şekilde bölgeye yerleştirildi. Hastada yaşanan durumla çok sık karşılaşmadıklarını ifade eden Uzm. Dr. Özçamdallı ve Doğan tedaviye ilişkin bilgi verirken Demir, yaşadıklarını anlattı.

“Protez yerinden çıksa karnıma girse ben farkında olmam mı dedim"

Geçirdiği operasyonlar sonrası ameliyata onay vermediğini, protezin vücudunda ilerleyişini öğrendiğinde büyük şaşkınlık yaşadığını anlatan 74 yaşındaki Ömer Demir, “Doktorlar toplandı, heyet kurdular, muayene ettiler. Sen protezi gevşetmişsin dediler, 'onu çıkarıp yenisini takalım istersen' dediler çaresi oysa yapın, ne yapalım ben acı içinde kıvranıyorum dedim, ikinci ameliyatı yaptılar. Bir süre sonra yeniden protez takacağız dediler, ben onay vermedim. Sonra Tarsus'a gittim. Oradaki doktor ‘Senin protezin buradan çıkmış, neredeyse karnına girecek' dedi o öyle söyleyince benim tuhafıma gitti. Ona demedim, ya protez buradan çıksa gelip burada karnıma girse ben farkında olmayayım mı diye bunu hesap ediyorum. Onay verirsen seni ameliyat edeyim dedi, karar verirsem geleyim dedim. Oraya da karar vermedim netice buraya geldim, çok yerlere gittik. Allah'a şükür yürüyorum, ameliyat olduğum bacağımda hiç sorun yok. Doktorlarıma güveniyorum ne derdilerse harfiyen bir santim ne ileri ne geri gittim ne dediyse o çıktı. Buraya gelen bir daha gelmek ister. Eğer acil gelirse gururla gider" dedi.

“Protezin bu kadar ileriye gitme aşaması sık karşılaştığımız bir şey değil"

Demir'in geldiği pozisyonu ve uyguladıkları tedaviyi anlatan Dr. Necati Doğan, “Hastamıza yıllar önce kalça kireçlenmesi nedeniyle kalça protezi uygulanmış, bu protez uygulamalarında sıklıkla başarılı sonuçlar elde ederiz. Daha önce gittiği hastanelerde bu protezin yenilenmesi gerektiğini hastamıza söylemişler. Hastamız o anki risklerden dolayı bu süreci kabul etmemiş, ötelemiş ve yaklaşık 2-3 yıl boyunca bu protezi kullanmaya devam etmiş. Protezde ilerlemeye devam etmiş. Bize başvurduğunda artık protez karın içindeki organların arasına kadar yerleşmişti. Bacakta ciddi şişlikleri, hareket kısıtlılıkları oluşmuş, yürüyemez hale gelmişti. Yenileme ameliyatı gerektiğini söyledik ve hastamız artık mevcut tablosundan ileri derecede şikayetçi olduğu için belirli riskleri, ameliyatı kabul etti. Protezin bu kadar ileriye gitme aşaması sık karşılaştığımız bir şey değil, daha erken evrelerde geldiklerinde sadece kalça bölgesi açılır. Daha uyumlu protezlerle kalçadaki implant değiştirilir ve hayatına geri döner. Ama bu hastamız artık normal bölgeden çıkarılamayacak derecede ilerlemiş formuyla geldiği için bizim bu protezi kalça bölgesinden çıkarıp onarmamız imkansızdı. İlk olarak karın içindeki kısımları çıkartmak için karın bölgesinden girdik. Protezin yuva baş dediğimiz kısımlarını karın içinde mesanenin, bağırsakların, damar sinir paketlerinin arasından güvenli ve sorunsuz bir şekilde çıkarttık. Daha sonra bu kemikte oluşmuş ileri derecedeki defekti de onarmak gerekiyordu, buraya da uygun platinlerle tekrardan yeni yapılan protezler içeri gelmesin diye yeni platinlerle bir destek kısmı oluşturduk. Karın iç kısmındaki işimiz bitti daha sonra ikinci bir aşamada kalça bölgesinde kalan kısmı çıkarttık. Şu anki protezimiz gayet stabil ve hemen hareket etmeye, yük vermeye, yürümeye uygun bir protez. Vatandaşların protezlerini düzenli takip ettirmeleri gelişen herhangi bir yeni şiddetli ağrı ve problemlerde mutlaka en erken dönemde bu aşamalara gelmeden kontrollerini yaptırmalarını öneririm" dedi.

Hasibe Karadağ - Emre Baba
 

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER